Да ли су електрични тротинети безбједни за дјецу?

21.08.2025. 08:59
3
ИЗВОР: nezavisne.com

Након недавне саобраћајне незгоде у Бањалуци у којој су учесници били аутомобил и двије малољетне особе на тротинету, у јавности се све чешће поставља питање одговорности: ко треба да брине о безбједности дјеце у саобраћају?

Никола Ћопић, вјештак саобраћајне струке, казао је да је, према важећим прописима, на тротинету забрањено превозити друге особе.

- За управљање тротинетом који развија брзину до 25 км на час возач мора имати најмање 14 година, положен испит из познавања саобраћајних прописа те носити заштитну кацигу - казао је Ћопић.

Како је рекао, код возача тротинета примјењују се правила саобраћаја као за бициклисте.

- Кретање се обавља првенствено по обиљеженим бициклистичким стазама, а гдје их нема, саобраћа се један метар уз десну ивицу коловоза у смјеру кретања саобраћаја. При наиласку на пјешачки прелаз тротинет се гура поред себе, осим ако постоји обиљежен прелаз бициклистичке стазе - казао је Ћопић.

Појаснио је да се, сходно наведеном, намећу два питања ако је тротинет приватни, једно је: јесу ли родитељи малољетнике упознали с наведеним обавезама, када се већ у склопу обавезног образовање не прича о безбједности саобраћаја, нити о посљедицама небезбједног понашања у саобраћају?

- И друго: ако је изнајмљен, како је активиран и чијом платном картицом или боном, с обзиром на старосна ограничења оператера - запитао је Ћопић  и додао да, умјесто линча, треба вратити фокус на суштину, а то је да  фактор човјек утиче на настанак 95 одсто  саобраћајних незгода.

- Ризику су највише изложени наши најмлађи, а посљедицама рањиви учесници у саобраћају. Безбједност у саобраћају креће од нас самих - закључио је Ћопић.

Милија Радовић, замјеник предсједника Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске, упозорава да се закон о употреби електричних тротинета константно крши.

- Закон је јасан, али је евидентно да се крши у више сегмената, како у погледу површина по којима се тротинети смију кретати, тако и по броју особа које се возе, али и узрасту возача - рекао је Радовић.

Према његовим ријечима, возачи тротинета најчешће не поштују ни ограничења брзине, нити правила о кориштењу одговарајућих површина за кретање.

- На пјешачком прелазу, возачи електричних тротинета су дужни да сиђу са возила и прелаз пређу као пјешаци. Међутим, у пракси најчешће прелазе пуном брзином, што представља озбиљан ризик, јер их возачи аутомобила не очекују - појаснио је Радовић.

Подсјетио је и на основна правила за вожњу електричног тротинета.

- Возач мора имати најмање 14 година, мора носити закопчану кацигу и смије се кретати искључиво коловозом или бициклистичком стазом. Нажалост, ова правила се ријетко поштују - казао је он.

Радовић је истакао и да на овим просторима није било довољно едукације о безбједној употреби електричних тротинета.

- Требало је едуковати родитеље како би они могли та знања пренијети дјеци - рекао Радовић.

Говорећи о саобраћајним незгодама у којима су учесници електрични тротинет и путничко возило на пјешачком прелазу, Радовић је нагласио да одговорност најчешће није на возачу аутомобила.

- Уколико возач аутомобила није прекорачио брзину и ако се не може доказати да је његова радња довела до незгоде, а тротинет се кретао непрописно, искључива одговорност је на возачу тротинета - закључио је Радовић.

Марко Д. из Бањалуке, коме је већ двије године електрични тротинет главно превозно средство по граду, истиче у разговору за "Независне новине" да се многи возачи тротинета не понашају одговорно у саобраћају.

- Често видим како дјеца, и то више њих на тротинету, излијеће на пјешачки, а да не сиђу са тротинета - каже он.

Сматра да тротинет не треба посматрати као нешто опасно, већ да је потребно само возити по правилима.

- Рекао бих да су велики проблем јавни тротинети које дјеца могу лако изнајмити, а при томе им помогну родитељи који им уступе свој број банковне картице - казао је он.

Коментари 3
  • Generic placeholder image
    Jana 21.08.2025. 16:47
    Kakvi trotineti, zabraniti ne samo djeci, već svima.
  • Generic placeholder image
    Cobra 21.08.2025. 09:48
    Mora se hitno doneti zakon.o trotinetima,djeca do 16g nesmiju voziti pogotovo na glavnim ulicama ni po trotoaru
  • Generic placeholder image
    Nataša 21.08.2025. 09:46
    Roditelji koji kupe trotinet kao igračku, najveći su neprijatelji svojoj djeci. Strašno je da se i po troje djece, starosti desetak godina, vozi na trotinetu. Kakvu odgovornost mogu da imaju ta djeca? U ovoj situaciji trotineti su opasnost za sve druge učesnike u saobraćaju, pješake i vozače, naročito u večernjim časovima.
Повезане вијести
Удружење родитеља дјеце обољеле од малигних болести „Искра“ добитник Плакете „Сестре Гајић“ Удружење родитеља дјеце обољеле од малигних болести „Искра“ добитник Плакете „Сестре Гајић“
Српска богатија за 26 беба Српска богатија за 26 беба
Преминула мајка Милорада Додика Преминула мајка Милорада Додика
Најчитаније
  • На данашњи дан рођен Филип Вишњић
    13h 27m
    3
  • Стари Брод - исказ групе свједока из Чајнича
    13h 24m
    3
  • Златни љиљан Росе Симић
    2h 15m
    0
  • Српска богатија за 26 беба
    13h 23m
    0
  • Данас претежно сунчано и топло
    14h 15m
    0