Није било лако, након завршетка гимназије, нашој суграђанки Дајани Папаз из Источне Илиџе да одлучи којим путем даље да крене и који факултет да одабере, с обзиром да је имала чак четири жеље.
Размишљала је о образовању на пољу умјетности, архитектуре, математике и графичког дизајна, а одлука је била тешка. Ипак, на крају се одлучила за студије на Архитектонско-грађевинско-геодетском факултету у Бањалуци, а тај потез се касније испоставио као одличан.
Неколико година касније дипломирала је као студент генерације, а затим уписала и мастер студије на истом факултету, гдје данас ради као асистент.
Дајана у интервјуу за портал Катера каже да је овај факултет на крају одабрала из разлога што је архитектура спој умјетности и инжењерства, па је била логичан слијед након гимназије, која је нудила широк спектар могућности.
- Архитектура је свестрана и подстиче креативност, а студије у Бањалуци сам одабрала јер сам жељела да се осамосталим и стекнем одговорност, те сам сигурна да је то и сада најбоља мотивација за постизање жељених резултата – каже Папаз.
Фото: Приватна архива
Тако је кренуло њено путовање стазама архитектуре, умјетности и инжењерства, а све заједно са хобијем цртања карикатура и портрета људи, који јој је употпунио цјелокупни доживљај.
- Студирање на овом факултету ми је донијело и разна такмичења и конкурсе, на којима се освајала награде и признања из области архитектуре и урбанизма. Освојила сам неколико првих награда на интерним студентским конкурсима – каже Дајана.
Посебно издваја награду за идејно урбанистичко-архитектонско рјешење уређења Трга патријарха Павла у Броду, гдје је била дио побједничког тима.
- Затим, освојила сам неколико награда и признања на међународним салонима урбанизма, а посвећеност и залагање награђени су стипендијама ресорног министарства, Фонда „Др Милан Јелић“, као и избором у звање асистента на Катедри за геометрију и визуелизацију простора на АГГФ-у – каже Папаз за Катеру.
Током првог и другог циклуса студија на овом факултету, Дајана је два пута боравила на студентским размјенама преко „IAESTE“ организације на стручној пракси у Тунису и Румунији.
- Искуство стечено на путовањима донијело ми је, првенствено нова познанства, увид у културно насљеђе других народа, начин размишљања о простору и његово третирање у складу са климатским условима – каже Дајана.
Додаје да јој је пут у Тунис донио много више искуства из разлога што је начин живота и градње тамо потпуно другачији у односу на оно што је примјењено у нашој земљи.
Поред архитектуре, Дајанина велика љубав из дјетињства је и цртање. Каже да читав живот црта, углавном за себе, далеко од очију јавности.
Фото: Приватна архива
- Крај основне и почетак средње школе обиљежила је љубав према фотографији, фотомонтажи, колажима у „фотошопу“, цртање, сликање, мурали на зидовима и друго. У току средње школе бавила сам се манекенством, али то се брзо завршило, јер сам имала потребу да ја стварам, а не да некоме будем модел – истиче Дајана.
Током средње школе, док се бавила фолклором, Дајана је спонтано почела да црта портрете и карикатуре „ликова“ из окружења.
- Цртала сам „обичном“ оловком, без превише претходног знања о техникама и уопште о прибору који би могао да унапријед квалитет мојих цртежа. Временом сам направила „фејсбук“ страницу како бих свој таленат представила јавности – каже Дајана и додаје да је у почетку била изненађена великим интересовањем људи за њен рад.
Тренутно се, поред свакодневног посла и обавеза на факултету, бави и израдом цртежа, портрета и карикатура.
- Радим црно-бијелу технику графитним оловкама, тушем и рапидографима, у боји радим дрвеним бојицама на бази воска, уља и пастела. Почела сам недавно и акварел технику да комбинујем,а све технике сам сама испробавала, пратећи садржаје са интернета и учећи на грешкама и успјесима – каже Папаз.
Фото: Приватна архива
Поред овог хобија, Дајана пише и поезију, а прошле године су у књизи „Метаморфоза“, односно збирци поезије неафирмисаних пјесника БиХ, објављене њене двије пјесме, од којих је једна добила посебно признање и ушла у ТОП 16 најбољих пјесама.
Ни музика као хоби је није заобишла, а тренутно највише времена посвећује свирању гитаре, воли да пјева, док је клавир свирала још у основној школи у оркестру, па се, како каже,и њему понекад врати.
Биографија:
Дајана Папаз је рођена 1995. године у Касиндолу, општина Источна Илиџа. У родном граду је завршила Основну школу "Јован Дучић" из Касиндола, те гимназију у СШЦ "Источна Илиџа", обје одличним успјехом.
Основне студије са просјеком 9,56 завршила је на Архитектонско-грађевинско-геодетском (АГГ) факултету Универзитета у Бањалуци, те касније и мастер студије са просјеком 10.
Тренутно ради као асистент на АГГ факултету Универзитета у Бањалуци.
Неки од Дајаниних радова/Фото: Приватна архива
Разговарао: Миљан Рашевић
*Забрањено преузимање текста и фотографија без дозволе аутора и редакције портала Катера!