Православна црква данас обиљежава Томину недјељу, која је је прва недјеља послије Васкрса.
Посвећена је Светом апостолу Томи и његовом невјерју које је замијенио вјером, након што је дотакао васкрслог Христа.
Ова недјеља још се назива и Мали Васкрс.
Свети Тома рођен је у Галилеји, један је од 12 апостола и једини је међу њима који није крио своју сумњу у Васкрсење Христово. Кроз ту његову невјерицу, због које је и назван Невјерни Тома, хришћанство је добило потврду тог чудесног догађаја. Наиме, апостол Тома није повјеровао осталим апостолима, који су рекли да су видјели Васкрслог Христа, па је огањ његове сумње постао огањ његове касније вјере.
Након чудесног догађаја Свети апостол Тома постао је један од најревноснијих апостола, који је својим животом посвједочио вјеру у Његово Васкрсење. Проповиједао је хришћанство у Персији и у Индији. Мученичком смрћу потврдио је своју неупитну вјеру у Христа Господа.
На данашњи дан завршава се такозвана Свијетла Недјеља, односно првих седам дана по Васкрсу. Ови дани имају посебно мјесто у српском народном вјеровању и за њих се везује мноштво обичаја. Данашњи дан познат је и као Мали Васкрс.
Према народном веровању током ове седмице врата раја су отворена и онај ко тада умре право у рај иде.
Послије прекида од Лазареве суботе, од Томине недјеље опет се читају молитве за умрле. Сутра, на Побусани понедјељак, служе се парастоси на гробљима.
У нашем народу прича се да Свети Тома доноси драгоцјену кишу. По изреци „Свети Тома, сједи дома“ обичај је да се данас никуда не иде.