Округли сто о статусу српског језика и писма биће одржан данас у Источном Сарајеву, а говориће се о томе да ли је потребна институционализација ћирилице, да ли је потребно кажњавати њено некоришћење и да ли ће се формализовати у правном регистру.
Из Матичне библиотеке су навели да је српски језик у посљедњих неколико деценија почео да губи знатан дио своје територије и говорника, посебно са осамостаљењем истојезичких република бивше СФРЈ које су промовисале његове варијанте у стандардне језике са дјелимично другачијом нормом и радикално другачијим именом језика - хрватским, "босанским" и црногорским.
Посљедице тог процеса су бројне, истакнуто је у саопштењу гдје се сумарно огледају у распарчавању његовог културног насљеђа - за српске ћириличне споменике отимају се сви и проглашавају их својим, редефинише се његов и идентитет његових говорника, чији је однос према употреби језика мање-више немаран.
Указује се да је срозавање писаног и говорног стандарда српског језика примјетно на сваком кораку, посебно у писаним и говорним медијима, али, нажалост, и у образовном систему, чему је допринијела досадашња небрига политике и нејединство најутицајнијих српских лингвиста у вези са идентитетом језика и у њему остварене културе.
Округли сто организују Матична библиотека Источно Сарајево и Катедра за србистику Филозофског факултета на Палама, а учествоваће професори овог факултета Милош Ковачевић, Миланка Бабић и Саша Кнежевић. Најављен је долазак и помоћника министра за културу Републике Српске Тање Ђаковић.
Почетак је заказан за 18.00 часова у Културном центру Источно Ново Сарајево.