Дарко Младић, син генерала Ратка Младића коме је данас у Хагу потврђена казна доживотног затвора, изјавио је Срни да се нада да ће на крају Србија и Република Српска успјети да се изборе да сви Срби које је осудио суд у Хагу, укључујучући и његовог оца, издржавају казне у Србији, односно Српској.
-Видјећемо како ће ствари да се одвијају, али реално то је двострука казна за њих. Као да неко жели додатно да се иживљава над свима нама. Иду у тешке и дуготрајне затворе, у средине у којима не знају језик ни било шта друго, у тешке услове гдје не може породица да их посети – рекао је Дарко Младић.
Он се нада да ће бар српске државе наћи начин да се изборе да се елементарна права сачувају и да Срби служе казне у својим земљама.
Младић каже да не зна како је његов отац реаговао на пресуду, јер тек треба да га види, али је честитао судији Приски Матимбе Нијамбе на личној и професионалној храбрости коју је показала на данашњем суђењу. Младић је рекао да она није и једина, али да су овакве судије у мањини.
– На крају устати и рећи цијелој тој бирократији да није у праву и да је све то лаж што су радили, то је стварно храбро у сваком смислу и треба јој честитати на тој храбрости – рекао је он.
Он је истакао да у Хагу бирократија само удовољава интересима оних који су је основали и који је и хране.
– Маса је ту људи, од тужилаца и других у осталим службама који само имају интерес да ту своју првенствено добру позицију и плату задрже. Као што видите, нама је додељена улога зликоваца – рекао је Младић.
На питање да ли прстен са ликом индијанског поглавице коју је његов отац данас имао на руци за генерала представља посебну симболику, Дарко Младић је рекао да има и да га генерал стално носи.
– То му је поклонио његов бивши војник још из доба његовог службовања у Македонији, када је био код њега у посјети у Холандији, рекавши да је он сада симбол онога што су проживјели Индијанци у 18. и 19. веку. Србима сада раде оно што су радили тада Индијанцима и то је симболика тог прстена – рекао је Дарко Младић.
Жалбено вијеће Хашког трибунала потврдило је доживотну казну за команданта Главног штаба Војске Републике Српске Ратка Младића.
Младић је и у првобитној пресуди проглашен кривим по 10 од 11 тачака оптужнице.
И у првој и у другој пресуди Младић је ослобођен оптужнице за геноцид у шест општина БиХ.
Одлуке су донесене уз изузете ставове судије Нијамбе, која је скоро по свакој тачки имала позитивна мишљења о жалбама Младићеве одбране и другачије ставове од остатка Жалбеног вијећа.