Највећа пријетња за невакцинисане грађене су нови сојеви вируса SARS-CoV-2, али они нису заштићени ни од почетне варијанте короне, упозорава професорка Медицинског факултета у Фочи и епидемиолог у Институту за јавно здравство РС Биљана Мијовић.
Наглашава да су се земље отвориле, да путујемо ми и да нам долазе путници из свијета, да смо се опустили у погледу употребе маски и поштивања других мера превенције ширења вируса.
– А вирус циркулише, шири се, још је присутан. Делта сој нам пријети, јер се међу невакцинисанима шири два пута брже од почетне варијанте вируса. Сматра се да један заражен делта сојем може заразити пет нових људи из свог окружења, а онда се инфекција прогресивно даље шири. Такође, смањена је осјетљивост на терапије које користе моноклонска антитјела – објашњава за Српскаинфо др Мијовић.
Упозорава да се у будућности може десити да ће настати још опасније мутације и да ће вируси бити отпорни на имунитет стечен оболијевањем или вакцинацијом.
– Зато је сада тренутак да се колективним имунитетом изборимо са вирусом, зауставимо његово ширење, а самим тим и његове мутације. Вирус мутира када се размонажава, а размоножава се у нама. Ако довољан број људи буде имун, вирус неће имати куд – истиче др Мијовић.
Подсјетимо, делта сој је већ стигао у БиХ, а став стручњака је да нам треба око 70-80 одсто вакцинисаних, да бисмо зауставили епидемију.
Међутим, у БиХ је, до сада, потпуно вакцинисано нешто мање од 220.000 људи, што је тек око девет одсто пунољетних грађана.
У Српској је комплетно вакцинисано 101.050 особа или непуних 11 одсто пунољетних.