Дијаспора све рјеђе долази, а шаљу и мање пара у БиХ

21.09.2020. 21:24
0
ИЗВОР: Srpska.info

Током пандемије корона вируса дошло је до значајног пада новчаних дознака из иностранства, а у овом периоду забиљежен је и далеко мањи долазак у БиХ наших људи који живе и раде у Европи.

Подаци Централне банке БиХ показују да су у првом кварталу ове године новчане дознаке износиле 637 милиона КМ, што је за три одсто мање него у истом периоду лани.

– Међутим, усљед поремећаја током другог квартала, очекује се да ће доћи до знатног смањења новчаних дознака из иностранства – потврдили су за Српскаинфо у овој банци.

Изјаловиле су се и наде домаћих угоститеља, фризера, стоматолога да ће наши људи из иностранства долазити бар приближно као ранијих година, што би у доброј мјери поправило њихов промет, који је десеткован током епидемије.

Рекорд у 2019.

Међутим, љето је прошло, а грађани БиХ који живе у иностранству су, углавном, остајали ту гдје јесу, док су прилично ријетки међу њима долазили у посјету својима у домовини, што потврђују и у удружењима из БиХ која сарађују с дијаспором.

У удружењу „Наша перспектива“ подсјећају да је лани забиљежен рекордан ниво новчаних дознака. 

– Међутим, за очекивати је да ће дознаке у овој години знатно опасти. Наши људи се тренутно налазе у земљама које су највише погођене пандемијом и кризом коју је она изазвала. За очекивати је да ће један дио њих остати без посла, те неће бити у могућности да помаже родбини и пријатељима у БиХ, као што је то био случај до сада – каже за Српскаинфо предсједник овог удружења Армин Алијагић.

Новчане дознаке

Он се највише плаши посљедица недоласка дијаспоре током љетњих мјесеци. 

– Сви знамо да на стотине хиљада наших држављана из иностранства бораве у родном крају током љета. Приликом свог боравка, дијаспора троши и одржава бројне услужне секторе. Бојим се да ће, због њиховог недоласка овог љета бројни услужни дјелатници, као што су угоститељски објекти, фризери, стоматолошке ординације, аутомеханичари, временом бити приморани да престану с радом – каже он.

Додаје да, у нормалним околностима, дијаспора у новчаним дознакама пошаље око двије милијарде долара на годишњем нивоу путем формалних, и још толико путем неформалних канала. 

Дијаспора већ годинама превенира економски колапс у земљи.

Армин Алијагић

– Процјена је да током љетњих мјесеци дијаспора потроши још додатних милијарду долара. Када све саберемо, можемо закључити да дијаспора с једном трећином учествује у домаћем БДП, и већ годинама превенира економски колапс у земљи – наглашава Алијагић.   

Кључ у браву

У Удружењу радника у угоститељству и туризму РС наглашавају да су у воду пале њихове наде да ће их овог љета барем дијаспора колико-толико ишчупати. 

– Ове године су наши људи који живе и раде у иностранству кудикамо мање долазили, а и они који су дио љета провели у Српској и БиХ мање су трошили. Наиме, и у земљама из којих долазе епидемија корона вируса је изазвала кризу. Ранијих година, породице које су годишње одморе проводиле овдје готово да су се у потпуности храниле у ресторанима, а далеко више новца су трошили и у кафићима и трговинама. То су људи који, иначе, не жале да потроше и који не гледају шта колико кошта. Међутим, ове године тога није било – наглашава за Српскаинфо предсједник овог удружења Жељко Татић.

Како каже, дијаспора ове године шаље и далеко мање новца својима у БиХ.

– Све то утиче на смањење потрошње, што се, опет, негативно одражава не само на нас, него и на бројне друге услужне дјелатности. Ову годину ћемо дуго памтити по рекордно лошем пословању. Неки су већ ставили кључ у браву, а плашимо се да ће се посљедице кризе изазване епидемијом корона вируса тек у наредном периоду испољити у пуној снази – поручује Татић.

Страни инвеститори опрезнији

Кад је ријеч о улагањима у БиХ, у удружењу „Наша перспектива“ наглашавају да ће, у наредном периоду, инвеститори из дијаспоре бити опрезнији.

– С друге стране, у склопу УСАИД Диаспора Инвест пројекта, који спроводимо, имамо програм додјеле бесповратних средстава. У току пандемије имали смо два позива за инвеститоре из дијаспоре. У оба позива интерес дијаспоре је био једнак ономе прије пандемије, што потврђује да је дијаспора, упркос новонасталој ситуацији, спремна да улаже у земљу или мјесто поријекла, што их знатно разликује од „осталих“ страних инвеститора – објашњава Алијагић.

Истиче да око 80 одсто дијаспоре БиХ углавном живи у земљама Западне Европе, те Сјеверне Америке и Аустралије.

– Све више их се настањује и у богате земље Блиског Истока, као што су Доха и Кувајт. Процјењује се да око два милиона грађана поријеклом из БиХ живи у иностранству, што чини више од 50 одсто њеног становништва – каже Алијагић.

Према његовим ријечима, помоћ дијаспоре у наредном периоду зависиће од тога до које мјере ће БиХ бити погођена овом кризом.

– Једно је сигурно, а то је да се дијаспора у временима економских и еколошких непогода показала спремна да помогне земљи поријекла – поручује Алијагић.

Коментари 0
Повезане вијести
Враћа се "Плазма" у продавнице Враћа се "Плазма" у продавнице
Како је Милош Обреновић тјерао мушкарце да се жене Како је Милош Обреновић тјерао мушкарце да се жене
Тата у бијелој кочији дочекао маму и бебу испред породилишта Тата у бијелој кочији дочекао маму и бебу испред породилишта
Најчитаније
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    23h 53m
    2
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    9h 51m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    22h 45m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    21h 17m
    2
  • Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет
    8h 2m
    0