Дјеца, тинејџери и млађе одрасле особе имају све већи ризик од менталних болести - упозорава у научној студији Америчко удружење доктора.
Студија цитира податке из истраживања "Глобалног терета болести", који је спровео тим бразилских и канадских научника.
Постоји висока преваленција менталних поремећаја који погађају дјецу и младе, што указује на то свака десета особа / њих 293 милионаа/ у доби од пет до 24 године, широм свијета, живи са дијагностификованим менталним поремећајем.
Отприлике, "петина свих облика немоћи повезаних са болешћу може свести на менталне поремећаје у тој старосној групи".
Душевни поремећаји повезани су са високом стопом напуштања школе, ниском економском продуктивношћу, затворима, самоубиствма и бескућништвом, наводе амерички научници.
Недавна истраживања указала су на чињеницу да је ширење друштвених медија покретач погоршања менталног здравља међу младима.
Оснивач "Мете" Марк Закерберг недавно се морао извинити родитељима дјеце која су нарушила своје здравље кориштењем апликација његове фирме, укључујући "Фејсбук" и и "Инстаграм" /сексуално узнемиравање малишана/.
Истраживање које је објавио "Галуп" показује да јаке везе родитеља и дјеце могу помоћи у сузбијању негативних ефеката друштвених медија, наводе научни портали.