Дјевојчица је била жртва насиља у породици и трговине, а сада је жртва система. Дјевојчица која је спасена из злогласне "куће страве" у Брчком, гдје је зимус пронађено 31 злостављано и запуштено дијете, ових дана је остављена без адекватног смјештаја јер је, након једног инцидента, одбијена из неколико сигурних кућа широм БиХ.
Како је за Н1 изјавила Мирсада Бајрамовић, директорица Удружења "Земља дјеце у БиХ", дјевојчица је након мањег сукоба с вршњакињом и разбијања телевизора смјештена на психијатријско посматрање. Међутим, љекари су јасно утврдили да нема потребе за хоспитализацијом, нити постоје индикације озбиљнијих поремећаја у понашању.
Упркос томе, сигурна кућа у којој се налазила одбила је да је прими назад. Привремени старатељ и тим из институција и невладиног сектора покушавали су је смјестити у неку од других сигурних кућа, али безуспјешно. Сви су, како тврди Бајрамовићева, одбили да је прихвате уз образложење да не желе проблем.
- Дијете је било жртва насиља у породици, сада је жртва институционалног насиља. Ово је најдрастичнији облик кршења права дјетета који сам видјела у свом раду - рекла је Бајрамовићева, нагласивши да су сви покушаји да се дјевојчица трајно смјести негдје гдје ће добити потребну подршку пропали.
На крају, једина могућност била је да дјевојчица буде привремено смјештена у објект у којем је већ боравила након што је спасена из "куће страве".
Ипак, осјећај одбацивања и чињеница да је чак неколико институција одбило да је прихвати оставили су дубок траг на њу.
- Потпуно је свјесна да је систем по други пут издао. Понижена је, повријеђена, разочарана, а то је дијете које је прошло пакао, које не тражи много само сигурност и мало пажње - поручује Бајрамовићева.
На страницама сигурних кућа широм БиХ пише како су то мјеста гдје је свако дијете увијек добродошло, гдје се пружа психосоцијална и правна подршка, терапија и одгојнообразовни рад. Међутим, у овом случају те ријечи нису преточене у дјело.
- Ово није само индивидуални случај - ово је показатељ озбиљног системског проблема. Дјеца жртве трговине људима и породичног насиља не смију бити остављена на милост и немилост бирократије - закључује Бајрамовићева.