У Институту за мајку и дијете "Др Вукан Чупић" у Београду први пут у Србији уграђена је трајна механичка потпора срца, и то десетогодишњој дјевојчици из Републике Српске, која се опоравља очекиваним током.
Родитељи дјевојчице захвалили су љекарима јер су, како су поручили, од првог дана уз њих и извјештавали их и када је било најгоре.
Директор Института Владислав Вукомановић рекао је Танјугу да се дјевојчица са урођеном слабошћу лијеве срчане коморе контролише у Институту за мајку и дијете већ 10 мјесеци уназад, али да је попуштање срца захтијевало примјену апарата за вјештачко дисање, те за механичку и циркулаторну потпору.
- Контактирали смо наше колеге из Института за кардиоваскуларне болести `Дедиње`, који су се одмах организовали и, захваљујући Министарству здравља и њиховој комуникацији са здравственим фондом Републике Српске, ми смо обезбедили ту специјалну пумпу која се уграђује у леву комору - навео је Вукомановић.
Он је захвалио цијелом тиму који је учествовао у овој операцији, нагласивши да је циљ био да дјевојчици буде омогућен релативно нормалан живот са овим уређајем до трансплантације срца.
Кардиохирург Института за мајку и дијете Иван Диздаревић рекао је да је од тренутка наглог погоршања стања дјевојчице прошлог уторка почела припрема и спасавање њеног живота, те да је интервенција урађена прије два дана.
- Колеге са Дедиња су нам много помогле, били смо у константној комуникацији са њима. Када су се стекли услови и када смо добили све потврде да она задовољава услове за уградњу трајне механичке потпоре, ми смо јој то уградили - испричао је Диздаревић.
Додао је да је процедура трајала око два и по сата, али је све оно што је пратило припрему и послије тога огроман искорак, те да опоравак иде у очекиваном смјеру.
Анестезиолог Драгана Унић Стојановић из Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње" рекла је да се нада да ће дуготрајна потпора бити само мост до трансплантације, што је жеља цијелог тима јер ће дјевојчици ново срце пружити још квалитетнији живот.