Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић казао је да би Српска православна црква (СПЦ) да управља Црном Гором и да одређује њен правац и карактер.
-Да ли је Црна Гора у стању да успостави владавину права која није само императив европске интеграције, него превасходно нормалног и цивилизованог живота у нашој држави? Или постоје субјекти друштва који имају ексклузивна права, као што је случај са СПЦ, која би да управља Црном Гором, да јој одређује карактер и будући развој- рекао је Ђукановић на конференцији за новинаре, преноси РТЦГ.
Он је казао да ће све што је отето од Црне Горе бити опет у власништву државе, колико год се неко томе противио.
Коментаришући посљедице усвајања Закона о слободи вјероисповијести, Ђукановић је поручио да је суштинска дилема око тог акта да ли Црна Гора треба да унапређује владавину права.
-Да ли Црна Гора треба да новим законима усагласи прописе с ЕУ стандардима и замијени законе старе скоро пола вијека? Ја мислим да је одговор – да- казао је предсједник на Цетињу.
-Да ли Црна Гора треба да одустане од такве своје потребе, кад год се дио друштва побуни одговор је – не- казао је Ђукановић и додао да закон треба Црној Гори и да је због тога донесен.
Закон је отворио многа питања, нека су се показала на површини то је питање имовине, гдје се држава суочила са отпором СПЦ, казао је црногорски предсједник.
-Све што је неко на законит начин стекао у Црној Гори срећно му служило. Све оно што је отето од Црне Горе биће опет у власништву државе Црне Горе, колико год се неко томе противио- поручио је Ђукановић.
Обновили смо државу, па морамо и цркву
Он је истакао да ниједној вјерској заједници, па ни СПЦ, не припада право да присваја туђу имовину, да се одупире судској провјери катастарских евиденција црквене имовине, да не плаћа порез и да илегално уводи свештенике у државу.
Додао је да су понудили СПЦ да буде дио рјешења обнове самосталне православне цркве у Црној Гори, баш онакве каква је постојала до 1918. године.
-У међувремену смо обновили државу, па морамо обновити и цркву. Они за сада ту понуду одбијају и неће им бити први пут ако пропусте једну изгледну шансу. У том случају преостаје им да наставе да буду црква националних Срба у Црној Гори, тада бисмо морали да створимо и цркву националних Црногораца у Црној Гори. Не мислим да је то добро рјешење. Мислим да је боље рјешење да имамо православну цркву која ће имати своје вјернике. У том случају порадићемо озбиљно на формирању православне цркве националних Црногораца, јер мислим да би свако другачије поступање државе у односу на то питање било неодговорно према својим грађанима- нагласио је Ђукановић.
Кроз расправу о Закону о слободи вјероисповијести показале су се и намјере СПЦ, навео је предсједник Црне Горе.
-Расправа о том закону је отворено указала на очигледну амбицију да се преко одређених структура које представљају инструмент великодржавног национализма преузме контрола над стратешким путем развоја, односно да се преузме судбина Црне Горе у своје руке, а сигуран сам да онда судбина не би била добра и да би то водило крају Црне Горе и приношењу Црне Горе на жртвеник 'велике Србије'- поручио је Ђукановић.
Одговор државе је јасан.
-Моја порука је јасна - не нудите нам те окрвављене формуле за будуц́ност Црне Горе и Балкана, нећемо их никада прихватити- истакао је Ђукановић.
Он је питао "да ли је Црна Гора демократско мултиетничко друштво, или средњовјековно теократско, српско, како нас подучавају црквени великодостојници".
-Да ли је Црној Гори мјесто у Европи, тиме и у западној хемисфери, или на супротној страни? Из тога, логично, и да ли Црна Гора треба да постоји, будуц́и да је већ направила толико 'погрешних' избора у ових 14 година, или неко други треба да доноси одлуке у њено име- упитао је Ђукановић.
-И не мање важно, треба ли Црна Гора да остане непоколебљива у одбрани тековина антифашизма, или ће прихватити самозване месије који нам се препоручују да мире живе и мртве? Да, ако добро читам, мире фашисте и антифашисте- додао је предсједник Црне Горе.
-Мој одговор је кристално јасан. Црна Гора није непромишљено изабрала. Наш избор је независност и сувереност. Наш избор је мултиетничност. Наш избор је европски систем вриједности. Наш избор је НАТО као гаранција стабилности. Наш избор су заштита и афирмација људских права и слобода, укључујући и слободу вјероисповијести, при чему свака вјерска заједница може бити само равноправна са другима и само дио друштва, а не пандан држави. И наш избор је заувијек, шта год видјели у нашем окружењу, антифашизам као непролазна вертикала хиљадугодишњег црногорског трајања- рекао је Ђукановић.
Он је рекао и да је Црној Гори мјесто у Европској унији и да се око тога не премишља.
Упитан да прокоментарише изјаве митрополита црногорско-приморског Амфилохија "да му нису сметале руске паре кад је правио државу и постао предсједник", Ђукановић је рекао да није никоме дужан ни он, ни Црна Гора.
-Вјерујем да се митрополит мало занио... Нисам дужан никоме, нити је дужна Црна Гора, ни Западу ни Истоку- казао је Ђукановић.