Поред тога, Кијев и Париз су склопили споразуме према којима ће се Украјини испоручити електричне локомотиве компаније „Алстом“ у вриједности од 900 милиона евра, као и ватрогасно-спасилачка возила и патролни чамци.
Савјет Европске уније подржао је приједлог Европске комисије о пружању додатне макрофинансијске помоћу Украјини у износу од 1,2 милијарде евра. То би требало да убрза коначну одлуку Европског парламента, пише „Обозреватељ“.
Њемачка
Њемачки канцелар Олаф Шолц током посјете Кијеву најавио је да ће Берлин дати Украјини кредит од 150 милиона евра.
САД
Истовремено, Бијела кућа је потврдила да САД разматрају могућност давања кредитних гаранција Украјини у оквиру пакета додатних мера макроекономске подршке.
Како саопштава „Фокс њуз“, ријеч је о милијарду долара кредитних гаранција, захваљујући којима ће Украјина успјети да изађе на инострана тржишта задуживања уз ниску камату.
Канада
И премијер Канаде Џастин Трудо саопштио је да ће Канада дати Влади Украјине додатни кредит у износу од 500 милиона канадских долара (око 390 милиона америчких долара) за подршку економске стабилности Украјине.
Како је истакао, кредит ће бити предложен као допуна уз 120 милиона канадских долара, издвојених у јануару.
Хистерија око наводних планова Русије да нападне Украјину траје већ недјељама.
Иако је Москва више пута демантовала да има такве намјере, западни медији и политичари не престају да понављају исту мантру.
Штавише, траже да Русија повуче трупе које изводе војне вјежбе на сопственој територији. Између осталог, руски шеф дипломатије Сергеј Лавров саопштио је да ће се оне вратити у своје касарне кад се заврше војни маневри, као што увијек и раде.
"Спутњик" подсјећа да су и украјински званичници су више пута саопштавали да немају информације да Русија спрема напад на њихову земљу.