У Источном Новом Сарајеву данас је одржана јавна расправа о Нацрту закон о предшколском васпитању и образовању Републике Српске на којој је истакнуто да се новим законским актом омогућава флексибилније рјешење о питању ангажовања кадра, што је знатан помак.
На јавној расправи било је ријечи о доношењу новина на важећи закон.
Помоћник министра за предшколско и основно образовање Републике Српске Наташа Цвијановић изјавила је да ће могућност ангажовања стручњака из сродних области, попут професора разредне наставе, педагога, социјалних радника и социолога, у периоду до двије године, уз обавезу преквалификације, помоћи у превазилажењу проблема недостатка васпитача.
Она је рекла да је посебна пажња посвећена поједностављењу процедура за регистрацију вртића, али и смањењу трошкова полагања стручног испита, а фокус је стављен и на систем спољашњег вредновања предшколских установа, који ће убудуће бити у надлежности Републичког педагошког завода.
Међу новинама је и измјена доњег узраста за укључивање дјеце у институционално васпитање, са досадашњих шест, на девет мјесеци.
Директор вртића "Патријарх Павле" из Источног Новог Сарајева Тамара Ракановић рекла је да су предложене измјене веома значајне за праксу, посебно када је ријеч о кадру, наводећи да на евиденцији Завода за запошљавање нема ниједног дипломираног васпитача у тој локалној заједници.
- Измјене које омогућавају ангажовање других профила, попут психолога и педагога, уз накнадну преквалификацију, биће велика подршка предшколским установама - истакла је Ракановићева, те додала да се очекује и дозвола за рад нове организационе јединице вртића.
Фото: srna.rs
Вршилац дужности директора Дјечијег центра "Бубамара" са Пала Данијела Столица истакла је значај праксе у идентификовању изазова и предлагању конкретних рјешења.
Она је додала да су недавно окончали јавни позов за пријем дјеце у предшколску установу, те да је цифра показала да постоји назочна потреба за још једним објектом капацитета као што је постојећи.
Директор вртића "Цврчак" са Пала Ивана Савић рекла је да се проблем дефицитарног кадра јавља и у јавном и у приватном сектору, а да нови Нацрт закона омогућава флексибилније рјешење о питању ангажовања кадра, што је значајан помак.
Она је додала да би било корисно и да буде размотрена и финансијска подршка приватним вртићима.
Према подацима ресорног министарства, у Републици Српској тренутно око 18.800 дјеце похађа вртиће, што чини 37,4 одсто укупне популације дјеце предшколског узраста, док се око 4.000 дјеце налази на листама чекања.