U Istočnom Novom Sarajevu danas je održana javna rasprava o Nacrtu zakon o predškolskom vaspitanju i obrazovanju Republike Srpske na kojoj je istaknuto da se novim zakonskim aktom omogućava fleksibilnije rješenje o pitanju angažovanja kadra, što je znatan pomak.
Na javnoj raspravi bilo je riječi o donošenju novina na važeći zakon.
Pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje Republike Srpske Nataša Cvijanović izjavila je da će mogućnost angažovanja stručnjaka iz srodnih oblasti, poput profesora razredne nastave, pedagoga, socijalnih radnika i sociologa, u periodu do dvije godine, uz obavezu prekvalifikacije, pomoći u prevazilaženju problema nedostatka vaspitača.
Ona je rekla da je posebna pažnja posvećena pojednostavljenju procedura za registraciju vrtića, ali i smanjenju troškova polaganja stručnog ispita, a fokus je stavljen i na sistem spoljašnjeg vrednovanja predškolskih ustanova, koji će ubuduće biti u nadležnosti Republičkog pedagoškog zavoda.
Među novinama je i izmjena donjeg uzrasta za uključivanje djece u institucionalno vaspitanje, sa dosadašnjih šest, na devet mjeseci.
Direktor vrtića "Patrijarh Pavle" iz Istočnog Novog Sarajeva Tamara Rakanović rekla je da su predložene izmjene veoma značajne za praksu, posebno kada je riječ o kadru, navodeći da na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nema nijednog diplomiranog vaspitača u toj lokalnoj zajednici.
- Izmjene koje omogućavaju angažovanje drugih profila, poput psihologa i pedagoga, uz naknadnu prekvalifikaciju, biće velika podrška predškolskim ustanovama - istakla je Rakanovićeva, te dodala da se očekuje i dozvola za rad nove organizacione jedinice vrtića.
Foto: srna.rs
Vršilac dužnosti direktora Dječijeg centra "Bubamara" sa Pala Danijela Stolica istakla je značaj prakse u identifikovanju izazova i predlaganju konkretnih rješenja.
Ona je dodala da su nedavno okončali javni pozov za prijem djece u predškolsku ustanovu, te da je cifra pokazala da postoji nazočna potreba za još jednim objektom kapaciteta kao što je postojeći.
Direktor vrtića "Cvrčak" sa Pala Ivana Savić rekla je da se problem deficitarnog kadra javlja i u javnom i u privatnom sektoru, a da novi Nacrt zakona omogućava fleksibilnije rješenje o pitanju angažovanja kadra, što je značajan pomak.
Ona je dodala da bi bilo korisno i da bude razmotrena i finansijska podrška privatnim vrtićima.
Prema podacima resornog ministarstva, u Republici Srpskoj trenutno oko 18.800 djece pohađa vrtiće, što čini 37,4 odsto ukupne populacije djece predškolskog uzrasta, dok se oko 4.000 djece nalazi na listama čekanja.