Пчелари Удружења пчелара "Рој" Источно Сарајево имали су највеће губитке пчелињих друштава током претходне зиме од како је основано удружење 2004. године.
Немања Драгичевић, предсједник овог удружења рекао је за Катеру да су 62 члана имала губитак од 660 кошница, што је 25 одсто од укупног броја пчелињих друштава са којима су пчелари ушли у зиму.
- Велики број пчелара је имао губитке 25-35 кошница, док је највећи појединачни губитак који је један пчелар имао претходне зиме 45 пчелињих друштава. Директна штета коју су пчелари претрпили је око 140.000 КМ, док је индиректна штета, која се гледа у умањеном приносу меда, младих ројева и осталих производа од пчела које ће пчелари имати у 2025. години, далеко већа – истакао је он.
Ситуација није боља ни у осталим дијеловима Републике Српске, а према његовим ријечима, у Херцеговини се губици крећу од 20% у Требињу па до чак 35% у Љубињу.
Пчеларство Републике Српске је у изузетно тешкој ситуацији и из године у годину пред пчеларима су бројни изазови да одрже своја пчелиња друштва и остваре рентабилне приносе у својој производњи.
Све екстремније климатске промјене праћене разним болестима које нападају пчелиње заједнице отежавају успјешно пчеларење, а увоз све веће количине патвореног меда непознатог поријекла, који се продаје у маркетима у Републици Српској, чини нелојалну конкуренција домаћем меду.
Драгичевић наводи да је због свих изазова са којима се пчелари сусрећу изузетно значајна подршка локалних заједница, градова и ресорног министарства.
- Могу истаћи да су општине Источна Илиџа, Источно Ново Сарајево и Трново, као и град Источно Сарајево претходних година давали значајну подршку пчеларима са пребивалиштем на својим општинама, што свакако очекујемо да се настави и у овој изузетно тешкој години за пчеларе – рекао је он.
Он је додао да ће један од захтјева новог руководства Савеза удружења пчелара Републике Српске бити да се подстицај који даје Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, који је у 2024. години износио 11 КМ по кошници, изједначи са подстицајем за овце и козе који је био 25 КМ по грлу.
- Вриједност пчелињег друштва и овце се кроз историју увијек једнако мјерила. Посљедњих година вриједност овце порасла је у односу на вриједност пчелињег друштва, иако су ризици у пчеларењу знатно већи – закључио је Драгичевић.