Pčelari Udruženja pčelara "Roj" Istočno Sarajevo imali su najveće gubitke pčelinjih društava tokom prethodne zime od kako je osnovano udruženje 2004. godine.
Nemanja Dragičević, predsjednik ovog udruženja rekao je za Kateru da su 62 člana imala gubitak od 660 košnica, što je 25 odsto od ukupnog broja pčelinjih društava sa kojima su pčelari ušli u zimu.
- Veliki broj pčelara je imao gubitke 25-35 košnica, dok je najveći pojedinačni gubitak koji je jedan pčelar imao prethodne zime 45 pčelinjih društava. Direktna šteta koju su pčelari pretrpili je oko 140.000 KM, dok je indirektna šteta, koja se gleda u umanjenom prinosu meda, mladih rojeva i ostalih proizvoda od pčela koje će pčelari imati u 2025. godini, daleko veća – istakao je on.
Situacija nije bolja ni u ostalim dijelovima Republike Srpske, a prema njegovim riječima, u Hercegovini se gubici kreću od 20% u Trebinju pa do čak 35% u Ljubinju.
Pčelarstvo Republike Srpske je u izuzetno teškoj situaciji i iz godine u godinu pred pčelarima su brojni izazovi da održe svoja pčelinja društva i ostvare rentabilne prinose u svojoj proizvodnji.
Sve ekstremnije klimatske promjene praćene raznim bolestima koje napadaju pčelinje zajednice otežavaju uspješno pčelarenje, a uvoz sve veće količine patvorenog meda nepoznatog porijekla, koji se prodaje u marketima u Republici Srpskoj, čini nelojalnu konkurencija domaćem medu.
Dragičević navodi da je zbog svih izazova sa kojima se pčelari susreću izuzetno značajna podrška lokalnih zajednica, gradova i resornog ministarstva.
- Mogu istaći da su opštine Istočna Ilidža, Istočno Novo Sarajevo i Trnovo, kao i grad Istočno Sarajevo prethodnih godina davali značajnu podršku pčelarima sa prebivalištem na svojim opštinama, što svakako očekujemo da se nastavi i u ovoj izuzetno teškoj godini za pčelare – rekao je on.
On je dodao da će jedan od zahtjeva novog rukovodstva Saveza udruženja pčelara Republike Srpske biti da se podsticaj koji daje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, koji je u 2024. godini iznosio 11 KM po košnici, izjednači sa podsticajem za ovce i koze koji je bio 25 KM po grlu.
- Vrijednost pčelinjeg društva i ovce se kroz istoriju uvijek jednako mjerila. Posljednjih godina vrijednost ovce porasla je u odnosu na vrijednost pčelinjeg društva, iako su rizici u pčelarenju znatno veći – zaključio je Dragičević.