Драматичан апел Српкиње из епицентра коронавируса

27.01.2020. 19:24
0
ИЗВОР: Blic.rs

Широм Кине, у групи наших земљака са којима сам у контакту, има најмање 170 људи и имамо списак са подацима који ћемо доставити амбасади и Министарству спољних послова у нади да ће нам обезбиједити авион којим ћемо безбједно слетјети у Србију. Забринути смо за своју безбједност због коронавируса, јер је јако ризично путовати редовним летовима са кинеским држављанима.

Овако за Блиц ситуацију у Кини описује Снежана Антић, српска држављанка која већ три године живи и ради у Далиану. Она напомиње да у групи има и држављана Црне Горе, Македоније и још неких сусједних земаља, па наглашава да је послат допис и да сада чекају одговор Амбасаде Србије и Министарства спољних послова.

Подсјећања ради, министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је у недјељу да је остварен контакт са једним бројем наших држављана који бораве у кинеском граду Вухану, иначе епицентру смртоносне епидемије.

– Вјерујемо да ће Министарство спољних послова и наша амбасада учинити све да нас евакуише. Наших људи има широм Кине, јавиле су нам се и породице са дјецом, жељели би да здрави и безбједни стигну својим кућама. За само пар сати група “Повратак у Србију” на  wechat апликацији, која се користи у Кини за комуникацију, скупила је 170 људи – рекла је Снежана.

Како каже, број заражених и преминулих расте из сата у сат, а забринутост је порасла додатно када је градоначелник Вухана, града у коме је највећи број заражених и одакле је вирус и потекао, изјавио на конференцији за медије да је око пет милиона људи напустило град пре тоталне блокаде.

– Сви ти људи су сада широм Кине, због тога се и плашимо, да не бисмо дошли у додир са зараженима и тако довели себе и своје окружење у опасност – открива Снежана.

Атмосфера у Далиану није нимало пријатна, иако у граду нема велики број заражених. Према њеним ријечима, сви су подједнако забринути – и локално становништво и странци, а улице су потпуно пусте.

– Сва дешавања у граду су отказана као и посјете туристичких атракција. Кинези преко друштвене мреже апелују да се не излази без преке потребе, што и чинимо. Одлазимо само по најосновније намирнице, сви носимо маске и рукавице, дезинфикујемо одјећу и обућу након сваког одласка до продавнице. Данима смо у становима и не знамо колико ће ово трајати, предвиђа се мјесецима. Установе у којима радимо одложиле су почетак рада до даљњег – испричала је за Блиц.

Кинеске власти саопштиле су да је од смртоносног вирус до сада заражено више од 2.700 особа, а да око 80 је преминуло. У појединим градовима на снази је обавезно ношење заштитних маски.

– Свакодневно добијамо и поруке и позиве од породице и пријатеља, сви брину за нас. Добијамо информације да обезбиједимо довољне залихе хране и воде за наредних неколико недеља, што заиста звучи као увод у хорор филм – закључила је Снежана.

Коментари 0
Повезане вијести
Апел грађанима да не пале ватру на излетиштима Апел грађанима да не пале ватру на излетиштима
Пале: Aпел становницима да чувају јавне површине Пале: Aпел становницима да чувају јавне површине
Солаковић тврди да зна зашто се појавила епидемија карцинома: "Боље да су бацили атомску бомбу него тај вирус" Солаковић тврди да зна зашто се појавила епидемија карцинома: "Боље да су бацили атомску б...
Најчитаније
  • Када је планирано отварање Лидлових продавница у БиХ?
    10h 51m
    0
  • Романијска Лазарица – права небесница
    12h 19m
    0
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске 19. јула у Биљешеву код Какња
    12h 9m
    0
  • Пријеко потребан дневни центар за дјецу са потешкоћама у развоју
    2h 52m
    0
  • Пале: Наредних дана потрага за крдом јелена који уништавају усјеве
    2h 46m
    2