Електротехнички факултет Универзитета у Источном Сарајеву организовао је изложбу у част Милеве Марић Ајнштајн, у сарадњи са Савезом иноватора Републике Српске.
Изложба се састојио од 28 паноа који приказују животни пут ове српске научнице, која је била супруга једног од највећих умова и најзначајнијих личности у историји свијета, Алберта Ајнштајна.
Декан Електротехничког факултета Божидар Поповић истакао је да је Милева Марић Ајнштајн много допринијела развоју науке и изградила се као велики научник, а уједно се остварила и као породична жена.
Поповић је додао да је ово трећа изложба коју организује ЕТФ и изразио наду да ће и у наредном периоду наставити да на овај начин промовишу науку.
Он је позвао све средњошколце са територије града Источно Сарајево да посјете ову изложбу, те се можда препознају и виде у овој науци у будућности.
Фото: Катера
Продекан за наставу и предузетништво на Електротехничком факултету у Источном Сарајеву Младен Бањанин истакао је да је Милева Марић Ајнштајн била велики српски научник, физичар и математичар.
Бањанин је говорио о детаљима из њеног личног живота, попут тога да се образовала у Новом Саду, те касније на европским универзитетима, гдје се посебно истиче њено школовање на Политехници у Цириху, гдје је и упознала супруга Алберта.
- Многи научници Милеву повезују са резултатима њеног супруга и сматрају да је имала допринос у остваривању тих научних резултата. Милева Марић Ајнштајн је тек пета жена која је успјела да упише Политехнику у Цириху и друга која је успјела да положи све испите - рекао је Бањанин.
Фото: Катера
Према његовим ријечима, ова изложба је организована због промоције науке и научноистраживачког рада, те популаризације науке, како код студената, тако и код запослених и младих, који ће можда у будућности бити и студенти на ЕТФ.
Финансијски покровитељ ове изложбе је општина Источна Илиџа.
Изложба ће бити отворена од 28. новембра у холу факултета.