Србија ће од 1. новембра бити под санкцијама ЕУ за руску нафту, а то би се врло лако могло одразити и на наше џепове, у смислу да добијемо папреније цијене на бх. бензинским пумпама.
Таман кад смо помислили да се коначно стишава талас поскупљења нафтних деривата изазван руско-украјинском кризом, за власнике аутомобила стиже нова, потенцијално лоша вијест.
Предсједник Србије Александар Вучић је, наиме, недавно споменуо да новембар за Србију доноси нови проблем: санкције на руску нафту.
- Од првог новембра нема више руске нафте за нас - рекао је између осталог Вучић.
Јуче је стигла потврда да ће се то заиста догодити. Зорана Михајловић, министарка рударства и енергетике Србије, рекла је да ће Нафтна индустрија Србије од 1. новембра нафту морати да набавља од других снабдјевача на тржишту.
- Шести пакет санкција ЕУ предвиђа забрану увоза руске сирове нафте после 1. новембра. Након овог периода биће могуће снабдевање сировом нафтом само са слободног тржишта. Ми за ту одлуку знамо већ два месеца и радимо све што можемо да нађемо начин да не дође до поремећаја на нашем тржишту и верујем да ћемо у томе успети - рекла је Михајловићева.
БиХ је зависна од увоза горива које је готово у потпуности произведено прерадом руске нафте. Ми се, према доступним информацијама, дизелом и бензином снабдијевамо углавном из четири правца: Хрватске, Србије, Италије те Грчке.
Економиста Адмир Чавалић каже да наше тржиште може искористити новонасталу ситуацију да оправда будућа поскупљења.
- Али, рано је говорити о томе и мислим да се ово не може доводити у раван са неким већим шоковима из ранијих периода када говоримо о глобалним ланцима снабдијевања, посебно узевши у обзир да не овисимо само о једном извору. Дакле, постоје алтернативе. Али, могуће је да се та ситуација искористи да би се благо дигла цијена која би вјероватно и врло брзо пала -рекао је Чавалић за "Независне новине".
Прометници су опрезни с предвиђањима, али и они поручују да је све могуће.
- Свакако, уколико дође до прекида испорука нафтних деривата и гаса у постојећим каналима снабдијевања, доћи ће до промјене начина допреме и повећања трошкова, што аутоматски доводи до повећања улазних и малопродајних цијена - потврдио је за "Независне новине" Драган Тришић, предсједник Групације за промет нафтом и нафтним дериватима у Привредној комори Републике Српске.
У удружењима за заштиту потрошача кажу да је држава дужна да дипломатским путем тражи алтернативне канале којима би допремала нафту, али то не ради.
- Дипломација служи томе да нам осигура неки трговачки пут. Цијена нафте на Блиском истоку је поприлично стабилна, али ланац дистрибуције мора осигурати држава. Али знамо да ми немамо никакве политике, да се институције понашају неодговорно - истиче за "Независне новине" Марин Баго, предсједник Удружења потрошача "Футура" из Мостара.
Дивљање цијена горива пријети и у Србији. Енергетичар Милун Бабић рекао је за тамошње медије да очекује да ће поскупљење бити логична посљедица санкција.
- Транспорт нафте ће бити другачији и компликованији, може се очекивати да ће због тога и бити поскупљења те да ће то стићи и до џепова грађана - рекао је Бабић.
... ali preko Saudijske Arabije.