Владајућа Странка правде и развоја турског предсједника Реџепа Тајипа Ердогана /АКП/ и њен коалициони партнер Странка националистичког покрета /МХП/ одбацили су данас парламентарни приједлог главне опозиционе Републиканске народне странке /ЦХП/ да се дешавања у Сребреници из 1995. године окарактеришу као геноцид.
Одбијање је изазвало жустру расправу у турском парламенту, а активисти за људска права сматрају да је један од могућих разлога за овакву одлуку очување односа са Србијом, јавио је БИРН.
Странка ЦХП, такође је предложила да се 11. јул прогласи даном сјећања, али је приједлог одбила владајућа коалиција која има већину у парламенту.
- Не могу схватити како су и зашто одбили овај приједлог закона - рекао је Омер Фарук Гергерлиоглу /Омер Фарук Гергерлиоглу/, високи турски активиста за људска права и заступник из прокурдске Странке зелене љевице, оцијенивши да је то скандалозно.
Гергерлиоглу је рекао да вјерује да постоје три разлога зашто је Ердоганова владајућа алијанса одбацила приједлог закона.
- Прво, они не желе улазити у расправу о геноциду јер не желе погоршати односе са Србијом. Друго, одбили су овај приједлог закона јер га је главна опозициона странка ЦХП донијела у парламент. Треће, боје се његових ефеката због расправе о јерменском геноциду - рекао је Гергерлиоглу.
Неколико парламената широм свијета признало је убиства и депортације Јермена под Отоманским царством током Првог свјетског рата 1915. године као геноцид. Турска је одбацила те оптужбе, подсјетио је БИРН.