На састанку министара иностраних послова ЕУ 21. фебруара, расправљаће се о казненим мјерама које укључују и укидање финансијских средстава Републици Српској.
Европска дипломатска служба (EEAC) припремила је цијели низ санкција које би се требале увести режиму Милорада Додика.
Како преноси "politicki.ba", на састанку 21. фебруара, министри иностраних послова овог блока, окупљени у Савјету за иностране послове (FAC) расправљаће о томе.
То је најавио и сам Жозеп Борељ реагујући у петак (11. фербуара) на одлуке Народне скупштине Републике Српске да се крене и у формирање властитог високог судског и тужилачког савјета.
– Служба ЕУ за иностране послове поставила је низ опција, укључујући рестриктивне мјере, о којима ће министри иностраних послова Уније разговарати на састанку у Бриселу касније овог мјесеца, према људима који су упознати с тим питањем и документима које је видио Блумберг – наводи овај медиј.
Разговори, преноси се даље, “долазе у тренутку када је режим Срба у БиХ предузео кораке ка отцјепљењу од остатка етнички фрагментисане земље, игноришући прошломјесечну одлуку САД да уведу санкције Милораду Додику који је већ дуги низ година на власти”.
– У једном документу, ЕУ је сугерисала да би требало размотрити рестриктивне мјере, укључујући замрзавање имовине и забрану путовања, ако Република Српска, на челу са Додиком, једнострано преузме надлежности од државе или на други начин предузме радње које угрожавају БиХ – пише Блумберг.
Санкције би се, међутим, требале сматрати посљедњом мјером ако друге могућности за окончање кризе не успију, јер би мјере могле довести до опасности да избаце из колосијека пут БиХ према ЕУ, наводи се у документу.
На састанку амбасадора ЕУ у петак, на којем се разговарало о листи казни, неколико земаља, укључујући и Њемачку, затражило је да мјере против Додика буду комбиноване, наводе упућени у дискусију.
Други, попут Мађарске, тврдили су да би санкције биле контрапродуктивне, наводи се даље у тексту Блумберга.
Pročitaj ponovo moj komentar.