Na sastanku ministara inostranih poslova EU 21. februara, raspravljaće se o kaznenim mjerama koje uključuju i ukidanje finansijskih sredstava Republici Srpskoj.
Evropska diplomatska služba (EEAC) pripremila je cijeli niz sankcija koje bi se trebale uvesti režimu Milorada Dodika.
Kako prenosi "politicki.ba", na sastanku 21. februara, ministri inostranih poslova ovog bloka, okupljeni u Savjetu za inostrane poslove (FAC) raspravljaće o tome.
To je najavio i sam Žozep Borelj reagujući u petak (11. ferbuara) na odluke Narodne skupštine Republike Srpske da se krene i u formiranje vlastitog visokog sudskog i tužilačkog savjeta.
– Služba EU za inostrane poslove postavila je niz opcija, uključujući restriktivne mjere, o kojima će ministri inostranih poslova Unije razgovarati na sastanku u Briselu kasnije ovog mjeseca, prema ljudima koji su upoznati s tim pitanjem i dokumentima koje je vidio Blumberg – navodi ovaj medij.
Razgovori, prenosi se dalje, “dolaze u trenutku kada je režim Srba u BiH preduzeo korake ka otcjepljenju od ostatka etnički fragmentisane zemlje, ignorišući prošlomjesečnu odluku SAD da uvedu sankcije Miloradu Dodiku koji je već dugi niz godina na vlasti”.
– U jednom dokumentu, EU je sugerisala da bi trebalo razmotriti restriktivne mjere, uključujući zamrzavanje imovine i zabranu putovanja, ako Republika Srpska, na čelu sa Dodikom, jednostrano preuzme nadležnosti od države ili na drugi način preduzme radnje koje ugrožavaju BiH – piše Blumberg.
Sankcije bi se, međutim, trebale smatrati posljednjom mjerom ako druge mogućnosti za okončanje krize ne uspiju, jer bi mjere mogle dovesti do opasnosti da izbace iz kolosijeka put BiH prema EU, navodi se u dokumentu.
Na sastanku ambasadora EU u petak, na kojem se razgovaralo o listi kazni, nekoliko zemalja, uključujući i Njemačku, zatražilo je da mjere protiv Dodika budu kombinovane, navode upućeni u diskusiju.
Drugi, poput Mađarske, tvrdili su da bi sankcije bile kontraproduktivne, navodi se dalje u tekstu Blumberga.
Pročitaj ponovo moj komentar.