Фабрика чипса “Марбо” затворила је своје погоне у Лакташима и вратила Републици Српској 537 хектара земљишта у Церовљанима код Градишке за које су имали концесију, сазнаје портал CAPITAL.
Иако је уговор важио до августа наредне године, он је раскинут јер су власници “Марба” одлучили да затворе фабрику чипса у Лакташима, па је самим тим и престала потреба за земљом на којој се узгајао кромпир, као основна сировина.
Ријеч је о споразумном раскиду на који је Влада Републике Српске дала своју сагласност.
Годишње су били у обавези да плаћају 60 марака по хектару или око 32.000 марака.
Компанија “PepsiCo” је у октобру ове године објелоданила како производњу чипса селе у општину Бачки Петровац у Србији.
Фабрика у Лакташима ће бити реконструисана у централни дистрибутивни центар за цијело тржиште Босне и Херцеговине.
Нови планом предвиђено је да у Лакташима у радном односу остане 32 радника, док ће њих 124 добити отпремнине.
Ако је нешто добро у овој причи, онда је то да затварањем фабрике макар пољопривредни произвођачи нису на губитку, јер са њом нису ни сарађивали.
Предсједник удружења повртлара Републике Српске Бранко Мастало каже како домаћи повртлари нису сарађивали са “Марбом” јер су они имали посебне захтјеве.
- Они су имали фирму која је само за њих производила кромпир јер су тражили посебне сорте узгајане у посебним условима. Ми смо само прве године покушали сарађивати, али једноставно није ишло. Без обзира на то, ово је велики губитак за општину јер је ријеч о предузећу које је радницима исплаћивало добре плате које нису касниле - каже Мастало.
Иначе, према сазнањима CAPITAL-a управо је проблем са сировином био један од основних разлога зашто је познати бренд одлучио да пресели своју производњу.
Наиме, земљиште у Градишци није било задовољавајућег квалитета, па су се морали ослањати на увоз и компликоване процедуре.
Због тога су у више наврата тражили да земљиште у Градишци замијене за 136 хектара земље у Александровцу, у Лакташима, што се може видјети и у извјештајима Комисије за концесије Републике Српске.
Финансијски извјештаји показују како је “Марбо” у посљедње двије године упао у проблеме и направио минус од 6,5 милиона марака, без обзира што су само прошле године имали приходе од непуних 70 милиона марака.