Санирањем куполе и обновом екстеријера са новом фасадом, Храм Светог Николе у Фочи засијао је у пуном сјају.
Посао на светињи старој 163 године урађен је захваљујући прилозима вјерника, донацији општине Фоча и уз значајну помоћ и подршку извођача радова, предузећа "Техноградња".
Храм Светог Николаја Мириклијског Чудотворца, грађен у 19. вијеку на узвишењу изнад Фоче и освештан давне 1857. године, деценијама је духовно сабиралиште Фочака који су га заједно са свештенством брижно чували и украшавали.
Оштећен је и скрнављен током два свјетска рата, а обнављан и дорађиван у другој половини 20. вијека.
Народ и свештенство га никад нису препуштали зубу времена, али готово никада није засијао у пуном сјају као сада.
Према ријечима старјешине храма, јереја Душана Андрића, прије неколико мјесеци почело је санирање куполе храма и уређење екстеријера са новом фасадом.
Светиња је, по обављеном послу, добила још љепши изглед.
- По благослову Његовог преосвештенства митрополита дабробосанског Хризостома, помоћу Божијом, прилозима вјерника и институција, посао смо почели прољетос са жељом и надом да уљепшамо нашу богомољу, која је највише наквашена молитвама и на неки начин представља личну карту Фоче - рекао је јереј.
Он је навео да је првобитно санирана купола храма која је била оштећена и тамна, а потом и ескстеријер са новом фасадом.
- Средства за радове добили смо дијелом од општине Фоча у износу од 3.000 КМ, остало су прилози вјерника. Радове је извело предузеће `Техноградња`, власника Сава Миловановића, коме се захваљујемо на помоћи и подршци, као и свима који су себе уградили у обнову - рекао је Андрић.
У наредном периоду почеће припреме и прикупљање прилога за обнову унутрашњости храма.
- Слиједи нам изналажење нових средстава како бисмо, уз помоћ Божију, обновили и ентеријер храма. Тамо гдје се обнављају храмови показује се да је жива Црква Божија, те да људи, обнављајући храмове, обнављају себе. Тиме је значај обнове овог храма, у коме је крштено готово 90 одсто Фочака, још већи - рекао је Андрић.
Светониколајевски храм познат је по изузетно вриједној црквеној ризници, драгоцјеним иконама, богослужбеним књигама и другим реликвијама.
Од 2010. године на листи је националних споменика БиХ.