Мале хидроелектране, које већ годинама угрожавају планинске ријеке у Српској, поново су на ноге дигле грађане и еко активисте, а овог пута бура је избила у Фочи.
Због изградње МХЕ на ријеци Бјелава, која је почела је у јеку најжешће корона кризе, изолације и полицијског часа, први су се побунили чланови Удружења грађана “Бјелава”.
Они су стали на пут багерима и тражили да се јавности открије ко и на основу каквих дозвола разара ријеку и сијече шуму. Испоставило се да “припремне радове” на Бјелави обавља фирма “Србињепутеви”, али да су дозволу за тај посао добили тек мјесец дана након што су багери изашли на терен.
– Да ли ће “Србињепутеви” одговарати зато што су преко мјесец дана радили на терену без било какве дозволе? Да су радови започели још у марту, када инвеститор није имао потребне дозволе, постоје докази у облику медијских извјештаја с протеста, пријава мјештана Општини Фоча и велики број видео снимака и фотографија на Фејсбук страници “Сачувајмо ријеке Фоче” – поручује Миљан Малиш, један од лидера УГ “Бјелава”.
Фочански еколози су тражили од ШГ “Маглић” да се изјасни да ли је дало сагласност да се сијече државна шума на подручју Мале и Велике Бјелаве и у ком обиму.
Реаговала је и Коалиција за заштиту ријека БиХ, која је Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС упутила захтјев за увид у еколошке, грађевинске и урбанистичке дозволе за МХЕ Бјелава.
На основу прикупљене документације, Центар за животну средину Бањалука је, у име Коалиције за заштиту ријека БиХ, поднио кривичну пријаву против инвеститора.
У овом центру кажу да се са случајем Бјелава наставља сага о малим електранама, које су корисне само за инвеститоре, а штетне за природу и локалне заједнице, те позивају министра енергетике и рударства РС, Петра Ђокића, да поднесе оставку.
– Концесије се не додјељују у сврху општег јавног добра, већ личних профита, гдје поврх свега у многим случајевима инвеститори и извођачи МХЕ не поштују прописане мјере. Често се мјењају пројекти, инспекцијски надзор је спорадичан и фингиран, док су санкције минималне. Ово су све разлози због којих би министар Ђокић требао да поднесе оставку – истакао је Виктор Бјелић, потпредсједник Центра за животну средину.
Подсјећа да грађани РС, кроз накнаду за обновљиве изворе енергије, годишње дају 10 милиона КМ власницима, по природу штетних, малих електрана.