Једна фотографија постала је синоним за један догађај.
"Окренуо сам се и видио - Газела је била пуна, а ријека људи је изгледала импресивно, уз призоре људи који висе са билборда. Схватио сам да је то тренутак, да је то пик протеста".
Овако за "ВВС на српском" фотограф Марко Рисовић описује моменат када је за викенд направио фотографију са протеста у Београду, која је за кратко вријеме обишла читав свијет.
Рисовићеву фотографију са протеста против усвајања два закона подијелило је за 24 сата више од 45.000 људи, међу којима је и први тенисер свијета Новак Ђоковић.
- Не верујем да је Новак подијелио моју фотографију јер мисли да је најбоља, али је вјероватно мислио да одражава неку ситуацију и догађај - каже Рисовић.
- Драго ми је што је то урадио јер он има велики утицај и његово залагање може да буде преломни моменат у некој борби. То је фотографија која говори о масовности протеста и масовности проблема - рекао је Рисовић.
Фото: Марко Рисовић/Камерадес
Фотографију су подијелиле и бројне друге познате личности.
Као и сваки пут када прати догађаје попут овог, Рисовић долази мало раније, да се припреми за снимање и види шта се дешава на терену.
Одабрао је да фотографише на новобеоградској страни Газеле, гдје су биле најављене блокаде пута.
- На жалост, фотографи често иду на мјесто гдје помишљају да ће бити инцидента - каже Рисовић.
- Није ствар у томе да их намјенски ловите, али је битно да имате фотографије и са тих догађаја да бисте показали публици шта се стварно догодило.
Када је дошао, зачудио се што је већ затекао масу људи и на почетку протеста се кретао међу њима.
- Онда сам схватио да сам све вријеме на аутопуту и да немам широку фотографију која ће показати колико људи има - каже Рисовић.
Зато је са моста кренуо да се пење ка надвожњаку изнад аутопута, иако није имао јасну слику шта ће видјети.
У том тренутку су људи са друге стране Газеле масовно кренули да прелазе мост ка Новом Београду.
- Видио сам те момке на билбордима и то ме је подсјетило на фотографије протеста у Јужноафричкој републици - каже фотограф.
Процијенио је да је то идеалан тренутак за фотографију која ће дочарати шта се заправо на протесту догодило и како је изгледао.
Направио је неколико снимака и повукао се.