Министар трговине и туризма Републике Српске Сузана Гашић рекла је на представљању петогодишњег пројекта развоја одрживог туризма у БиХ да ће се настојати да се помогне опоравку туризма у Српској и БиХ да би се повећала запосленост и искористили природни потенцијали.
Гашићева је напоменула да су туристички ваучери у доба пандемије вируса корона дали вишеструку корист у очувању радних мјеста и опстанку привредних субјеката, уз напомену да је 500 људи остало без посла у области туризма.
На почетку вебинара, који организује Америчка агенција за међународни развој /УСАИД/ у склопу покретања петогодишњег пројекта развоја одрживог туризма у БиХ, Гашићева је навела да се Влада Републике Српске показала као стабилан и поуздан парнер привреди Српске.
- У будућем периоду настојаћемо свим снагама помоћи опоравку туризма у Републици Српској и БиХ како би привредне субјекте повели на најбољи пут, допринијели повећању запослености и искористили природне потенцијале - додала је Гашићева.
Гашић је истакла да упркос страховима које доноси вирус корона живот није и не смије да стане, те подсјетила да је од почетка пандемије, Влада Републике Српске предузела низ активности спашавајући сегмент туризма, али и укупан привредни живот.
Посебно је истакла мјере помоћи привредним субјектима у оквиру којих су уплаћивани порезе и доприносе да би им се помогло да остану и опстану у свом послу.
- Туристички ваучери су одличан пројекат. Према повратним инфомрацијама, заиста је помогао опстанку приврених субјеката. Имамо више од 28.000 издатих ваучера, 95 привредних субјеката који су се укључени у овај пројекат и више од 28 туристичких агенција преко којих је могуће уговорити аранжмане и реализовати на територији Републике Српске - појаснила је Гашићева.
Она је напоменула и како је смањен број долазака туриста довео до пада прихова од боравишне таксе.
Федерални министар туризма и заштите животне средине Едита Ђапо најавила је доношење три закона у вези са сектором туризма и угоститељства у оквиру којих се примјењују најбоље свјетске праксе.
Она је подсјетила да је у протеклом пероду урађен тактички план развоја туризма што владама и приватном сектору помаже у трасирању пута, као и да су покренуте активности на изради стратегије развоја туризма Федерације БиХ.
Ђапо је нагласила да приватни сектор има важну улогу у развоју ове привредне гране, те да је покретач позитиних промјена у области туризма.
Она је захвалила Влади САД и УСАИД-у за брзу реакцију и помоћи на изради водича и протокола за путовања у вријеме пандемије.
Дводневни вебинар одржава се у склопу покретања петогодишњег пројекта УСАДИ-а развоју одрживог туризма у БиХ који је вриједан 20 милиона америчких долара.
Путем подстицања сарадње свих нивоа власти, привреде и локалних заједница, пројекат ће подржати опоравак туристичког сектора у БиХ од негативних утицаја пандемије вируса корона.