Скупштини СДС, одржаној прошле недјеље у Бијељини, претходио је састанак Предсједништва Српске демократске странке, који је одржан истог дана, са почетком у 12.30 часова, такође у просторијама Центра за културу „Бијељина“.
Дотадашњи члан Предсједништва Огњен Бодирога је на самом састанку предложио да се прије саме скупштине одржи састанак Статутарне комисије како би се разрјешила ситуација око већ тада најављеног различитог мишљења о легалности чланова скупштине из Бијељине. Остали приједлози Бодироге су се односили на састав Верификационе комисије и одређивање тачног дневног реда, јер су делегати добили позив на сједницу без материјала и дневног реда, што је први случај у историји постојања СДС.
Тадашњи предсједник СДС Милан Миличевић је одбио све приједлоге Бодироге, уз евидентну подршку дијела Предсједништва, предвођеног Нешковићем и Радуловићем, који су очито били спремни на такву врсту дискусије на самој Скупштини.
На питање да ли подржава једнострану одлуку и самовољу Љубише Петровића да мимо Статута избаци са листе чланова Скупштине СДС из Бијељине народне посланике Мирјану Орашанин и Томицу Стојановића, иако су на претходној сједници Скупштине били чланови, Миличевић је одговорио да је то сасвим у реду за њега.
Тада су Огњен Бодирога, Мирјана Орашанин и Милица Радовановић поднијели неопозиве оставке на мјеста у Предсједништву и напустили састанак. Ђорђе Милићевић је поднио оставку на мјесто члана Предсједништва после сједнице Главног одбора одржане у Добоју.
Већ тада је било јасно да ће најављена извјештајна сједница, која се више може назвати изнуђеном, бити претворена у вишесатну дискусију око поштовања Статута СДС и његове примјене. Статут предвиђа да се редовна сједница одржава до краја мјесеца марта за претходну годину.
Након прочитаног Приједлога дневног реда отпочеле су дискусије које су ишле у правцу да се сазове Статутарна комисија прије него што се гласа о дневном реду да би се знало јесу ли сви присутни чланови у сали са правом гласа и да се покаже Одлука о критеријима и броју чланова Скупштине коју је усвојио Главни одбор.
Од истакнутијих чланова Скупштине учешће у дискусију су узели Желимир Нешковић, Маринко Божовић, Ђорђе Миличевић, Вукота Говедарица, Драган Мектић, Милован Бјелица, Јовица Радуловић, Немања Васић, Младен Босић, Огњен Бодирога и многи други. Према наступима предходно набројаних могло се закључити да се за задржавање постојећег стања залажу Немања Васић, Милован Бјелица, Љубиша Петровић, Александра Пандуревић, Желимир Нешковић, Драган Мектић. Они који су дискутовали у правцу да се треба вратити у оквире које прописује Статут и наставити сједницу у мирној атмосфери су Ђорђе Милићевић, Огњен Бодирога, Маринко Божовић, Милица Радовановић, Мирјана Орашанин, Вукота Говедарица, Миладин Станић. Кршење Статута на најбруталнији начин и свјесно води у анархију, а то за будућност странке није добро.
Послије три и по сата расправе Миличевић је одлучио да се направи пауза и одржи Статутарна комисија како би се разрјешиле недоумице, што је био и први захтјев великог броја чланова Скупштине.
Тог момента наступа Никола Ковачевић и наређује присутним члановима комисије на које има утицај, да се не појаве на комисији, иако су били присутни у сали и иако је евидентирано њихово присуство. Наредба се посебно односила на Бранку Јотановић, члана Статутарне комисије из Теслића. Иако се Скупштина одржавала у Бијељини, члан Комисије из Бијељине није хтио да присуствује, како не би био доведен у ситуацију да гази по својој дипломи и брани став Николе Ковачевића. Циљ Ковачевића је био да Комисија приликом засједања нема кворум.
Састанак Статутарне комисије је у току паузе почео. Како су се на Комисији појавила само четири од девет чланова , на састанку није било кворума. Став присутних чланова исказан једногласно је био идентичан, а то је да само скупштине општинских, односно градских организација, могу именовати чланове скупштине СДС и да то никако не може урадити повјереник, као у случају именовања чланова скупштине из Бијељине Љубише Петровића, коме је, важно је напоменути, истекао рок на који је постављен за повјереника још 2023. године и до данас није провео унутарстраначке изборе.
Након тога слиједи наставак Скупштине и изношење мишљења присутних чланова Статутарне комисије које је, понављамо, било идентично и такво да је присуство самовољом наметнутих делегата од стране Љубише Петровића нелегално. Дискусије опет интензивно почињу, а прекида их Милан Миличевић изласком за говорницу и подношењем неопозиве оставке. Одмах за тим се удаљава на задњи излаз, а за њим излази остатак радног предсједништва.
Тада у сали присутна Бранка Јотановић која, по наредби, није била на Статутарној комисији излази на бину и вербално се обрушава на присутне делегате из првог реда, што показује апсурд цијеле ситуације.
Дио делегата, видно разочаран, уз повике напушта салу и послије петнаест минута сједница која није ни почела се прекида.
Дан послије слиједе оркестриране изјаве преосталих чланова Предсједништва како је постојала већина за изгласавање повјерења постојећем руководству. Свој оптимизам су вјероватно гајили на чињеници да су нелегално убацили 23 члана Скупштине из Бијељине и замијенили преко 50 чланова по разним одборима због њихове спријечености да дођу на Скупштину, јер су на годишњим одморима, а највише их је замијењено у Прњавору 7 од 13, Петрову 2 од 3, Бањалуци 5 од 24, Котор Варошу 3 од 11, Броду 7 од 11.
Статутарна могућност замјене делегата је дозвољена ако је исти напустио странку, умро или трајно одселио у иностранство, а било је и таквих замјена. Неки од замијењених чланова Скупштине ће се у наредним данима обратити секретаријату странке са захтјевом за образложење како су скинути са евиденције чланова између двије Скупштине без ваљаног разлога.
Да би се тренутна ситуација разријешила неопходно је створити могућност за унутарстраначку дискусију најодговорнијих фукционера СДС и враћања свега у статутарне оквире. Злоупотреба званичних страница странке на друштвеним мрежама и допуштање изношења најпримитивнијих коментара на рачун појединаца може створите несагледиве посљедице по цјелокупну организацију, нарочито ако по истом принципу одговоре они који за сада још увијек ћуте.
Напомињемо да су иницијативу за одржавање сједнице Скупштине на којој би се утврдило има ли тренутно руководство подршку потписала 3 бивша предсједника СДС, 7 од 11 начелника и 9 од 14 посланика у НСРС и ПСБиХ.
Српска демократска странка је преживјела много тешких ситуација и према ријечима наших извора у њој постоји довољно демократског капацитета да се то и сада деси и да се јача врати у борбу против накарадног режима.