Годишње у Српској 144 жене оболе од карцинома грлића материце

20.01.2025. 10:58
0
ИЗВОР: srna.rs

Годишње у Републици Српској у просјеку 144 жене оболе од карцинома грлића материце, а региструју се и 46 смртна исхода, рекла је Срни специјалиста социјалне медицине у Институту за јавно здравство Републике Српске Слађана Шиљак поводом Европске седмице превенције ове болести.

Шиљак је навела да је карцином грлића материце један од водећих узрока смртности жена у репродуктивном периоду и да је стопа инциденце оболијевања 17,3 на 100.000 жена.

Она је додала да, према подацима Свјетске здравствене организације, годишње се у свијету региструје 660.000 нових случајева обољења, а највећу учесталост имају земље са ограниченим ресурсима за спровођење превентивних активности елиминације овог карцинома.

Шиљак је истакла да ризици за развој рака грлића материце представљају насљедна предиспозиција, незаштићени сексуални односи, те нередовни превентивни прегледи у сврху раног откривања патолошких промјена на репродуктивним органима.

Посебан ризик код млађих, сексуално активних жена, како наводи Шиљак, представља инфекција хуманим папилома вирусом /ХПВ/ која често пролази неопажено, без карактеристичних симптома болести.

- Значајно је истаћи да је карцином грлића материце у потпуности превентабилан и да здравствени систем Републике Српске омогућава доступност свих превентивних мјера у сврху елиминације овог карцинома - рекла је Шиљак.

Она је истакла да је Влада Републике Српске за ове намјене омогућила најсавременију међународно препоручену вакцину која штити од свих девет најризичних типова ХПВ-а и да је вакцинација уведена 2023. године и бесплатна је за све дјевојчице и дјечаке у Републици Српској узраста од девет до 15 година.

Шиљак је додала да Институт за јавно здравство Републике Српска у сарадњи са здравственим установама врши дистрибуцију вакцина и активан надзор над процесом имунизације с циљем заштите здравља становништва Републике Српске.

- Осим вакцинације значајни су редовни гинеколошки прегледи жена, посебно у периоду раног ступања у полни однос када је неопходно и савјетовање младих о начинима кориштења контрацепције и превенције ризика за настанак полно преносивих инфекција - истакла је Шиљак.

Она је додала да се гинеколошки прегледи препоручују у репродуктивном периоду од 15 до 49 година, најмање једном годишње.

Шиљак је навела да се у службама породичне медицине и гинеколошким амбулантама здравствених установа у Републици Српској могу реализовати све неопходне здравствено превентивне мјере у сврху раног откривања рака грлића материце, укључујући и савјетовање о начинима заштите репродуктивног здравља.

- Стратегијом за унапређење сексуалног и репродуктивног здравља у Републици Српској у периоду од 2019. до 2029. године дефинисане су мјере раног откривања рака грлића материце путем организованих скрининг програма и спровођење континуираног здравственог васпитања жена о факторима ризика и начинима превенције рака грлића материце - навела је Шиљак.

Она је истакла да се на овај начин Република Српска обавезује да, као и друге европске земље, ради на сталном подизању свијести становништва о мјерама превенције малигних обољења и начинима заштите.

Коментари 0
Повезане вијести
Од 1. фебруара скупљи хљеб Од 1. фебруара скупљи хљеб
Новина за породице пензионера у Српској који примају пензију из ФБиХ Новина за породице пензионера у Српској који примају пензију из ФБиХ
У Српској на лијечењу 143 особе са тешком акутном респираторном инфекцијом У Српској на лијечењу 143 особе са тешком акутном респираторном инфекцијом
Најчитаније
  • Годишњица усташког злочина у селу Газиводе код Подграба (ФОТО)
    5h 55m
    5
  • Лука Савић побједник богојављенског пливања на ријеци Прачи
    23h 59m
    0
  • Гирска пећина код Сокоца
    3h 20m
    0
  • До краја јануара активан хуманитарни број за Милоша Божовића - Позовимо 1458!
    4h 50m
    1
  • Јелена Николић прва стигла до Часног крста у Рогатици
    18h 49m
    0