Годишњица рођења Николе Тесле обиљежена на Кули Београд

11.07.2024. 10:27
0
ИЗВОР: politika.rs

У знак сjећања на дан рођења једног од највећих научника у историји човjечанства, на Кули Београд, највишој згради у Србији и региону, синоћ је емитована светлосна пројекција посвећена Николи Тесли.

Небо изнад Саве је тако засијало у част великог српског генија без чијих изума не би постојао свет какав познајемо, наводи се у саопштењу Belgrade Waterfront.

- Никола Тесла је чувен по изуму вишефазних система наизменичних струја, проналаску обртног магнетног поља, синхроног и асинхроног мотора и Теслиног трансформатора, а имао је и водећу улогу у изградњи прве хидроцентрале на Нијагариним водопадима. Како је био човек испред свог времена и визионар којег су с правом називали и Прометејем 20. века, по Тесли је названа и међународна мерна јединица за јачину магнетног поља (густину магнетног флукса - додаје се у саопштењу.

Осим што на Кули Београд, новом симболу српске престонице, обиљежава годишњицу рођења овог славног Србина, Belgrade Waterfront.ће ускоро постати и мјесто гдје ће бити изложена његова богата заоставштина, с обзиром на то да ће у некадашњој Фабрици хартије Милана Вапе бити смјештен Музеј Николе Тесле, истиче се.

- Тако ће овај великан коначно добити простор какав заслужује, а посетиоци ће моћи да виде због чега је српски народ тако поносан на њега - закључује се у саопштењу.

Коментари 0
Повезане вијести
Кула Београд у бојама српске тробојке у част Дана примирја Кула Београд у бојама српске тробојке у част Дана примирја
Нијагарани водопади у бојама тробојке Нијагарани водопади у бојама тробојке
Никола Тесла - творац новог техничког поретка свијета Никола Тесла - творац новог техничког поретка свијета
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    20h 21m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    18h 45m
    1
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    4h 43m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    17h 37m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    16h 9m
    2