Годишњица смрти Светозара Ћоровића, писца и оснивача “Зоре”

17.04.2020. 19:12
0
ИЗВОР: СРНА

Српски писац и публициста Светозар Ћоровић, један од знаменитијих противника окупационог аустроугарског режима, умро је на данашњи дан 1919.

Ћоровић је са српским писцима Алексом Шантићем и Јованом Дучићем покренуо у Мостару чувени лист “Зора”.

Био је међу водећим српским националистима који су се борили против аустроугарског режима у БиХ. У Првом свјетском рату интерниран је и потом мобилисан.

Отпуштен је из војске пошто је оболио и убрзо умро.

У приповијеткама, драмама и романима описивао је живот у Херцеговини, пишући непосредним стилом, који се одликује живописношћу казивања и лакоћом.

Најпознатија дјела су му: романи “Стојан Мутикаша”, “Женидба Пере Карантана”, “Мајчина Султанија”, збирке приповиједака “У часовима одмора”, “Моји познаници”, “Брђани”, драме “Зулумћар”, “Он”, “Адам-бег”, “Ајша”.

Светозар Ћоровић рођен је 1875. године.

Коментари 0
Повезане вијести
Годишњица одбијања Венс-Овеновог плана Годишњица одбијања Венс-Овеновог плана
Годишњица смрти предсједника СФРЈ Јосипа Броза Тита Годишњица смрти предсједника СФРЈ Јосипа Броза Тита
На данашњи дан крунисан Душан Стефан Немањић и проглашена патријаршија На данашњи дан крунисан Душан Стефан Немањић и проглашена патријаршија
Најчитаније
  • Пуштен саобраћај на путу Сарајево-Фоча за лака возила
    7h 35m
    0
  • Тужилац се није појавио на рочишту оптуженом за смрт супружника Хршум
    7h 17m
    9
  • Украден бицикл из хаустора зграде у Источном Новом Сарајеву
    12h 38m
    0
  • Јавни позив за додјелу неповратних новчаних средстава за развој привреде
    13h 41m
    0
  • Упозорење на покушаје преваре путем Вибер и СМС порука
    3h 30m