Годишњица смрти Добрице Ћосића

18.05.2021. 09:29
0
ИЗВОР: СРНА

Српски књижевник, академик и политичар Добрица Ћосић /1921-2014/ умро је на данашњи дан 2014. године.

Био је српски романсијер и есејиста, политички и национални теоретичар и редовни члан Српске академије наука и умјетности.

Био је први предсједник СР Југославије од 1992. до 1993. године.

Називан "оцем нације", остаће упамћен по романима "Далеко је сунце", "Корени", "Деобе", "Време смрти", "Време зла" и "Време власти".

Први Ћосићеви прозни радови нису скренули нарочиту пажњу књижевне критике. У домаћу и свјетску књижевност улази 1951. године са својим првим дјелом "Далеко је сунце".

Због својих ставова о Космету и угрожености Срба, Ћосић нашушта Комунистичку партију и до краја живота дјелује као дисидент.

Добрица Ћосић је први добитник Нинове награде 1954. за роман "Корени", а други пут био је лауерат 1961. године за трилогију "Деобе".

У Удружењу "Адлигат" у Београду, чији је Ћосић био члан, налази се збирка са више од двије стотине његових посвета, неколико рукописа и дјеловима књига из његове личне библиотеке.

Коментари 0
Повезане вијести
Годишњица сахране патријарха Павла Годишњица сахране патријарха Павла
Годишњица смрти Ђуре Јакшића Годишњица смрти Ђуре Јакшића
Годишњица трагедије на Жељезничкој станици: Парастос страдалима у Храму Светог Саве Годишњица трагедије на Жељезничкој станици: Парастос страдалима у Храму Светог Саве
Најчитаније
  • Сјећање на пуковника Зорана Боровину, команданта Илиџанске бригаде ВРС
    1h 10m
    4
  • Божовић: Преварили су становнике Републике Српске, сад имамо три Додика
    15h 15m
    2
  • Одбрана Абазовића покушава да оспори валидност вјештака МУП-а Српске
    20h 31m
    1
  • У новембру рођено 45 беба у Источном Сарајеву
    21h 51m
    3
  • Посни пужићи са ајваром
    3h 3m
    0