Цијене горива на пумпама широм БиХ посљедњих двадесетак дана порасле су за 0,15 до 0,20 КМ по литру, казао је за "Независне" Алмир Бечаревић, стручњак за енергенте.
-Будући да је порасла цијена нафте на свјетском тржишту, оправдања за више цијене има, али не баш у оваком обиму- истиче Бечаревић.
Сматра да се у наредном периоду не очекује да дође до великог скока цијена нафте.
-Ово повећање цијена је максимум за неки наредни период, мада има прогноза и да би могло да дође до пада цијене нафте- појаснио је Бечаревић.
Према његовим ријечима, постоје велике разлике у цијенама на пумпама широм БиХ, па чак и до 30 фенинга од пумпе до пумпе.
Никола Грбић, предсједник Удружења превозника за унутрашњи и међународни транспорт Републике Српске, тврди да би цијене по литру горива у јулу и августу могле премашити и оне цијене које су биле прије пандемије вируса корона.
-У протеклих седам дана цијена горива са 1,36 КМ, која је била овдје у Бањалуци, отишла је на 1,49 КМ, сада већ видимо да је на појединим пумпама та цијена 1,54 КМ. На срећу, ситуација са пандемијом вируса корона се смирује, али тиме се сада троше веће количине горива и ми очекујемо да ће цијене горива премашити оне које су биле прије пандемије. Било би добро да се не обистине моје предвиђање и наше претпоставке, али мислим да ће у јулу и почетком августа гориво отићи на чак изнад 2,5 КМ- тврди Грбић.
Он каже да ће таква ситуација представљати огроман проблем, како за грађане, тако и за превознике.
-Чињеница је да у протеклом периоду није било потражње горива и да су цијене биле ниже на свјетском тржишту него што су сада. Свједоци смо да авио-саобраћај није функционисао и да велики потрошачи нису користили гориво. Сада почињу с радом индустрија, производња, аутобуски и авио-превоз, нормално је да ће се повећати тиме потрошња горива, као и потражња за њим- истиче Грбић.
Он каже да дистрибутери нафте имају могућност слободног формирања цијене и да свако поскупљење нафте једва чекају да дигну цијену горива, као и да је држави у интересу да цијене горива буду веће због акциза.
Додаје да је цијена горива у Републици Српској на појединим пумпама била и по 1,30 КМ. Та је била прихватљива и нормална цијена за данашњи стандард и пословање превозника, међутим, како Грбић тврди, они то, нажалост, нису могли искористити, јер нису имали довољно посла.
Цијене нафте на свјетском тржишту порасле су и прошле седмице, четврти пут заредом, будући да су многе земље поступно покренуле привредне активности и повећале потражњу.
На једној од бањалучких пумпи јуче су рекли да је цијена литра дизела 1,55 КМ, док квалитетнији дизел кошта 1,65 КМ по литру. Цијена литра бензина је, према њиховим ријечима, такође 1,55 КМ, док квалитетнији бензин кошта 2,19 КМ по литру. За разлику од цијене дизела и бензина, цијена ауто-гаса је 0,89 КМ.
На другим пумпама цијене су сличне и варирају у висини од 0,05 до 0,10 КМ. За разлику од Бањалуке, на бензинским пумпама у Бијељини цијене су у просјеку ниже око 0,10 КМ, те литра дизела кошта око 1,45 КМ, а иста цијена је бензина, док је цијена квалитетнијег дизела 1,67 КМ, а квалитетнији бензин кошта 2,15.
-У претходних пет-шест дана цијена горива порасла је у просјеку око 0,05 КМ- кажу са једне од бијељинских пумпи.