Гориво у Републици Српској поскупило је прошле седмице, а нови цјеновници на бензинским пумпама могу да се очекују већ крајем ове или почетком наредне седмице.
Тако ће литар горива, и дизела и бензина, у Српској да кошта и до 2,30 конвертибилних марака.
Драган Тришић, предсједавајући Групације за промет нафтом и нафтним дериватима при Привредној комори РС, за Српскаинфо каже да је поскупљење одраз беразнских цијена енергената.
– Сви енергенти на свјетском тржишту су порасли, односно порасла је потражња и сада имамо шпекулативно формирање цијена на берзама. Нафтна индустрија је вјероватно најпогођенија. Нелогично је да у овако кратком временском периоду, рецимо, поскупи плин за 70-80 одсто. У само три или четири мјесеца – истиче Тришић.
Тришић каже да у овом тренутку не биљежимо рекордно високе цијене горива, наводећи да је тај рекорд био прије четири – пет година.
– Имали смо у цијелом региону и Европској унији далеко веће цијене, можда прије четири – пет година, само се не сјећамо. Мислим да поскупљење у сваком случају прати тај берзански индекс који је на рекордном нивоу. А садашње цијене горива су на нивоу из 2018. године и близу је да се врати на ниво из 2014. године – додаје Тришић.
Он истиче да су наши дистрибутери у некој, условно речено, невољи јер рафинерије из дана у дан повећавају своје цијене.
– Мислим да ће до краја ове или почетком наредне седмице сигурно доћи до поскупљења бар за четири-пет фенинга – додаје Тришић.
Залихе овдашњих дитрибутера, како истиче, трају од седам до десет дана, у зависности од капацитета бензинске пумпе и од продаје горива.
Дакле, сваких седам до десет дана дистрибутери набављају нове количине горива.
У Републици Српској је, како додаје, гориво и даље најјефтиније у региону.
Тренутно су цијене око 2,22 КМ, док је у Федерацији десет фенинга скупље.
Он каже да се домино ефекат са цијенама очекује у свим земљама.
У Црној Гори је тако прије два – три дана гориво поскупило на 2,60-2,80 КМ.
Гориво је јуче поскупило и у Хрватској и сада кошта готово три конвертибилне марке.
Због тога многи у пограничним подручјима прелазе на територију БиХ како би насули пун резервоар у ауту.
Током најстрожих мјера због пандемије новог вируса корона, у прољеће прошле године, у Републици Српској је Влада РС ограничила марже дистрибутерима нафтних деривата. У том периоду и неколико мјесеци послие гориво је било на рекордно ниском нивоу.