Грађани да не отварају поруке сумњивог садржаја у апликацији "вибер"

13.01.2024. 12:31
0
ИЗВОР: srna.rs

Министарство унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске упозорило је грађане да не отварају поруке сумњивог садржаја на апликацији "вибер", јер је примјећено да је у оквиру ове апликације актуелна "фишинг" кампања која има за циљ искориштавање броја телефона грађана за инсталирање "вибера" на другим уређајима.

Начин на који се фишинг линк шири је тај да грађани у апликацији "вибер" приме поруку са линком https://www.viber.com/activate_secondary/ или слично, саопштено је из МУП-а Српске.

- Након отварања овог линка, аутоматски се омогућава активација `вибера` на другом уређају, уз коришћење броја телефона од жртве - наводи се у саопштењу.

Порука са малициозним линком се најчешће дијели у оквиру "вибер" група, те може да буде послата и од познатог пошиљаоца чији је број телефона већ компромитован.

Из МУП-а Српске позивају грађане да, уколико приме поруку овог садржаја, да је не отварају, те да прво провјере ко их шаље, као и да покушају остварити комуникацију са пошиљаоцем на други начин, како би се увјерили да заиста постоји намјера за слање линка.

Да би грађани заштитили свој број, треба да отворе "вибер" апликацију на свом мобилном телефону, изаберу опцију "још" /море/, затим опцију "подешавања" /сеттингс/, те "налог" /аццоунт/.

- Изаберите `десктоп и таблет`, те ће те на овај начин приступити листи уређаја на којима је активан `вибер` налог регистрован са вашим бројем телефона. Са понуђене листе изаберите уређај који желите да деактивирате, те потврдите деактивацију када се то од вас затражи - поручили су из МУП-а Српске.

Коментари 0
Повезане вијести
Упозорење за возаче у Српској Упозорење за возаче у Српској
Полицајцима исплаћене плате, некима веће и за 800 КМ Полицајцима исплаћене плате, некима веће и за 800 КМ
Упозорење за сутра на јаче пљускове и локалне непогоде Упозорење за сутра на јаче пљускове и локалне непогоде
Најчитаније
  • Паја Јовановић - На платнима сачувао идентитет српског народа
    22h 29m
    0
  • Валентина Терешкова, текстилна радница и прва жена у свемиру
    22h 39m
    0
  • Упозорење за возаче у Српској
    13h 43m
    0
  • Српска доноси нови закон о пушењу: Строжа правила и забране
    11h 54m
    1
  • Од данас нове цијене појединих цигарета у БиХ: Ово је цјеновник
    22h 36m
    1