Грађани Српске дужни микрокредитним организацијама 584,3 милиона КМ

16.08.2024. 17:04
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Да је криза узела маха потврђује и најновији извјештај о стању у микрокредитном сектору, према којем је задуженост становника Српске у тим финансијским институцијама за годину повећана и више од 100 милиона марака.

Према подацима Агенције за банкарство РС, укупна задуженост у микрокредитним организацијама (МКО) са сједиштем у Српској на крају јуна ове године износила је 602,7 милиона марака, од чега су кредити грађана били 584,3 милиона КМ, а на зајмове правним лицима односило се око 18,4 милиона КМ, што је за 7,02 милиона више у односу на исти период лани. 

Подаци показују да је МКО сектор у Српској закључно са јуном имао добит од 38,01 милиона марака, што је за 11,2 милиона или 42 одсто више у односу на исти период лани. 

Укупни приходи на крају шестог мјесеца ове године били су 81,02 милиона марака и већи су за 21,3 милиона у односу на исти период лани. У учешћу, како стоји у извјештају, доминира прилив од камата и слични приходи који су закључно са 30. јуном износили су 79,8 милиона КМ. 

Када су у питању расходи, извјештај Агенције показује да је и ту дошло до раста, па је тако микрокредитни сектор за шест мјесеци ове године имао трошак од 43,01 милион марака, што је за 10,1 милиона више у односу на исти период лани.

Грађани и даље највише дижу кредите и позајмице које углавном користе за, како кажу економисти, крпљење рупа у кућним буџетима.

Економиста Марко Ђого истакао је да је микрокредитни сектор специфичан по томе што има високе каматне стопе.

- За МКО у Српској је чак нека пондерисана каматна стопа на краткорочне кредите 70 одсто, а генерално каматне стопе код нас су веће од 25 одсто. С друге стране оне немају пуно лоших кредита, што је занимљиво, јер иначе МКО углавном послују са физичким лицима, односно правним који код банке не могу да подигну кредит - истакао је Ђого. 

Овај резултат пословања микрокредитног сектора у Српској са тако високим каматним стопама, које, истиче Ђого, не представља ништа друго него једно легално зеленашење, је очекиван. 

- МКО су прошле дуг пут. Оне су почетком 2010. године имале доста проблема, правиле велике губитке и слично. Међутим посљедњих неколико година поново су стабилизовале пословање и сада раде доста успјешно - рекао је Ђого. 

У земљама региона, истакао је он, нема МКО као што има у БиХ, гдје су настале као пројекат обнове и помоћ избјеглицама.

- Сматрам да ће оне у будућности губити на значају, јер што више људи буде имало виши животни стандард, то је мања вјероватноћа да ће се обраћати МКО. Код нас је сада присутно доста сиве економије и несређених радних односа. То је простор у којим МКО имају плодно тло да позитивно послују, јер оне углавном раде са физичким лицима - рекао је Ђого. 

Пољопривреда

Зајмове од МКО у Српској, кад је ријеч о намјенским кредитима, највише су узимали пољопривредници, који су на крају јуна били дужни 130,5 милиона КМ, док је њихов дуг лани у истом периоду износио 108,05 милиона марака. 

На име услужних дјелатности физичка лица имају зајмове тешке 93,49 милиона КМ.

Пише: Данијела Бајић

Коментари 0
Повезане вијести
Почела исплата права из система дјечије заштите Почела исплата права из система дјечије заштите
Паљани узели медаље на првенству Републике Српске Паљани узели медаље на првенству Републике Српске
Сир из Билеће на трпези азијских крузера Сир из Билеће на трпези азијских крузера
Најчитаније
  • Обиљежавање Дана учитељ(иц)а - 5. октобар
    9h 44m
    0
  • Катастрофа на путу Јабланица - Мостар: У потпуности нестала цеста код Комадиновог врела
    9h 52m
    0
  • Невријеме однијело кров, штета велика
    11h 33m
    0
  • Спашен дјечак којем су родитељи погинули на лицу мјеста
    3h 12m
    0
  • Земљотрес у БиХ
    13h 19m
    0