Укупни кредити за општу потрошњу које су грађанима Српске пласирале банке из Републике Српске и организациони дијелови из ФБиХ на крају септембра прошле године износили су 2,4 милијарде КМ и већи су за 111,7 милиона КМ или пет одсто у односу на крај 2020. године.
Подаци Агенције за банкарство Републике Српске показују забрињавајући тренд да су кредити за општу потрошњу доминантни када је у питању задуживање грађана.
Тако се од укупних кредита грађанима, који износе 3,5 милијарди КМ, чак 2,4 милијарде односи на кредите за општу потрошњу.
- Према намјенској структури кредита пласираних грађанима за општу потрошњу, ненамјенски готовински кредити чине 90,8 одсто и већи су за 111,9 милиона КМ или пет одсто у односу на крај 2020. године, док је дошло до смањења кредита за куповину робе широке потрошње за 10 одсто и кредита за куповину аутомобила за четири у односу на крај 2020. године - наводи се у извјештају Агенције.
Економиста Александар Љубоја каже за Capital да је пандемија корона вируса оставила посљедице и да на то указује и податак о повећању кредита за општу потрошњу.
- Пандемија је учинила своје. Имали смо једну нестабилност када су људима смањивана примања или нису добијали плату никако и онда је долазило до гомилања обавеза. Оне су одгађање и сада када долази до благе стабилизације, долазимо до тога да се неки заостаци, па чак и доспјели кредити, покушавају ријешити новим кредитима и то је општа појава. Анализе које сам пратио показују да је слична ситуација и у Србији и Хрватској - казао је Љубоја.
Он је истакао повећању задуживањаза потрошњу допринијела и сложена економска ситуација која је додатно погоршана због пандемије.
Према подацима Агенције за банкарство кредитна задуженост по глави становника је на крају трећег квартала прошле године износила 2.737 КМ и већа је за 176 КМ у односу на крај 2020. године када је износила 2.561 КМ.