Представници Републичке организације породица погинулих, заробљених бораца и несталих траже хитан састанак са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком због потпуног застоја у тражењу несталих Срба, понижавања породица и манипулисања српским жртвама од Института за нестала лица БиХ, рекла је Срни предсједник ове организације Исидора Граорац.
Граорчева је рекла да ова организација захтијева да се хитно распише конкурс са избор нових чланова Управног одбора Института за нестала лица БиХ.
Она је поновила да породице погинулих и несталих лица из Републике Српске прекидају сарадњу са нелегално именованим српским представницима у Управном одбору Института за нестала лица БиХ, као и са српским чланом Колегијума директора Николом Перишићем.
Граорчева наводи да породице погинулих и несталих настављају сарадњу само са Савјетодавним одбором Института за нестала лица БиХ који је именован на приједлог породица из Републике Српске.
Коментаришући изјаву Перишића да су од почетка рада Инстутута 2008. године до данас идентификована 422 лица српске националности, а не 45 како су то навели породице погинулих из Републике Српске, Граорчева је рекла да су и раније слушали о 422 идентификована Србина, али да њихова имена нису, нити ће их икада добити и да прича о томе да се то све може провјерити у бази није истинита.
- Тражимо да нам лично Никола Перишић достави те податке, јер он тамо не представља себе, већ породице из Републике Српске које траже своје најмилије - истиче Граорчева.
Према њеним ријечима, на захтјев породица од 23. маја да им достави податке, Перишић је одговорио да, према Закону о заштити личних података БиХ, не може да им достави имена.
Граорчева пита да ли они од породица погинулих и несталих из Републике Српске нешто крију, наводећи да су недуго након тога на сајту Института за нестала лица БиХ објављена имена и презимена Бошњака који су требали да буду сахрањени у Поточарима 11. јула.
- На наше инсистирање Перишић је навео у допису да не може дати тражене податке. О чему даље ми да разговарамо - упитала је Граорчева, додајући да би Перишић из моралних разлога требало да се повуче са те позиције, јер ништа урађено није на тражењу несталих Срба.
Члан Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Никола Перишић изјавио је данас да се сва документација у вези са несталим лицима српске националности може добити на увид.
Перишић је рекао да су од почетка рада овог института 2008. године до данас идентификовани посмртни остаци 422 лица српске националности и да не могу бити задовољни таквим резултатима.