Винова лоза је једна од најстаријих култивисаних биљака у свијету. Култура винове лозе потиче од прије 9.000 година из подручја Мале Азије, Закавказја, Месопотамије.
Поуздани подаци о култури винове лозе у Египту стари су 6.000 година. Данас у свијету постоји око 8.000 врста грожђа.
Бобица грожђа је хрскаве текстуре и слатког или опорог окуса.
Гроздови са својим сочним, слатким или киселкастим различито обојеним бобама дозријевају током љета и нуде обиље храњивих твари, витамина и минерала потребних организму.
Грожђе је одличан извор витамина Ц и витамина групе Б (осим Б12), који су важни за измјену угљикохидрата и повољну утичу на нервни систем.
Од минерала, грожђе садржи калијум, фосфор, калцијум, магнезијум, манган, натријум, бакар, цинк и жељезо.
Сок од грожђа је богат витаминима А, Б и Ц. Сто грама свјежег грожђа садржи само 69 кцал, 0,72 грама протеина, 0,16 грама масти, 18,10 грама угљикохидрата, 0,9 грама дијететских влакана и 15,48 грама грожђаног шећера
Љековитост грожђа
Грожђе обилује полифенолима - природним тварима које штите срце и крвне жиле. Полифеноли из грожђа су снажни антиоксиданси и штите тијело од пријевременог старења, болести и пропадања.
Конзумација грожђа побољшава проток крви, спречава накупљање холестерола, побољшава рад срца и смањује ризик од срчаног и можданог удара.
Црвено грожђе садржи жељезо и бакар - минерале важне за стварање црвених крвних зрнаца и синтезу хемоглобина. Због тога се препоручује анемичнима и свима који се опорављају након операција или повреда. Ово воће нормализује рад цријева и бубрега. Шећер из грожђа изванредно брзо улази у крвоток и зато је прикладан приликом физичких и психичких напора.
Црно грожђе садржи пигмент антоцијанин из групе биљних фенола, који дјелује слично ликопену из парадајза - као јак антиоксиданс. Јача имунитет, поспјешује пробаву и регулише рад цријева.
Антиоксиданси из црног грожђа штите од разорног учинка слободних радикала, сузбијају згрушавање крви, снижавају лош холестерол, смањују ризик од можданог удара и тумора.
Истраживања су показала да црно грожђе повећава ниво мелатонина, хормона неопходног за добар сан. Бијело грожђе садржи 20 одсто шећера те обилује калијумом и калцијумом, али је у односу на црно грожђе сиромашно фенолима.
Љековито дјеловање грожђа:
чисти организам
чува здравље срца и крвних жила
топи масне наслаге
спречава упалне процесе
побољшава рад метаболизма
помаже код артритиса и реуме
штити од многих врста рака
побољшава рад бубрега и плућа
спречава настанак бубрежних каменаца
помаже код бронхитиса и кашља
поспјешује пробаву и регулише рад цријева
побољшава памћење и концентрацију
успорава старење
побољшава сан
Добра вијест за љубитеље вина
Бројне студије показале су да црно вино - када се конзумира у умјереним количинама - повећава ниво ХДЛ (доброг холестерола), а смањује ниво ЛДЛ (лошег) холестерола у крви. Важно је напоменути да сјеме и кожа садрже најбогатију концентрацију антиоксиданса ресерватрола.
Ресвератрол је спој који је пронађен у кожи и сјемену грожђа, а чува срчани мишић флексибилним и здравим. Разлог зашто је црвено вино стекло популарност је због своје високе концентрације ресвератрола.