Крајем 2022. године обустављено је унапријед најављено поскупљење брашна у БиХ, према којем би врећа од 25 килограма била скупља за до четири марке, а разлог за то је пад цијена нафте на тржишту.
Иако смо у 2023. годину ушли с нижим цијенама горива, оне, према свему судећи, у мјесецима који слиједе неће довести до појефтињења намирница у маркетима без реакције надлежних институција.
Када је ријеч о основним животним намирницама, на полицама у трговинама се може примијетити да су цијене уља у благом паду, док је цијена брашна иста она која је била у тренутку најављеног поскупљења прошле године.
Предсједник Удружења пољопривредника Семберије Саво Бакајлић није оптимистичан када је ријеч о снижењу цијене брашна. Како нам је рекао, нема најава о поскупљењу, али неће доћи ни до појефтињења у скоријем периоду, преноси "Аваз".
Има пшенице
Бакајлић је навео и да пшенице има довољно те да је цијена хљеба нереално висока.
- Хљеб је прескуп на основу цијене пшенице, ми смо на то апеловали и у периоду жетве. Хљеб не треба да буде скупљи од 1,20 КМ наспрам цијене пшенице, а они су га напухали. Цијена је све виша, а грамажа хљеба све мања - рекао је Бакајлић.
Из Удружења потрошача су више пута указивали на апсурдно понашање и констатовали да је невјероватно како се цијене нафте и горива прате када иду према горе и обавезно користе као разлог за поскупљења, док се потпуно игноришу када падају и када би, по логици, требало да се снизе и цијене основних животних намирница, као и других производа које свакодневно користимо.
Од 1,70 до 2,20 КМ цијена је полубијелог хљеба након поскупљења.
Од 1,50 до двије КМ цијене су кроасана, хреновки у тијесту и осталих пекарских производа.