Хрватска Влада упутила је данас у парламентарну процедуру нови Закон о гробљима којим се, између осталог, предвиђа уклањање споменика постављених након 30. маја 1990. година, на којима су исписане поруке које нису по вољи коалицији владајућег ХДЗ, посебно десно оријентисаног Домовинског покрета.
Ријеч је о дуго најављиваном закону према којем ће бити срушени сви споменицима на којима се налазе поруке које хрватске власти сматрају спорним.
То практично значи да ће бити уништена гробна мјеста Срба погинулих током посљедњих ратних сукоба у Хрватској уколико на надгробним плочама њихових споменика пише нешто што није по вољи актуелној хрватској власти, као што је, на примјер, маузолеја Вукашина Шошкочанина у Борову Селу.
Шошкочанин је за Хрвате злочинац, а на маузолеју ћириличним словима, између осталог, пише: "И сад гледам Борово рођено моје село, браћу и сестре и српске борце. Моје битке бију жестоко, поносно дижу чело и српске заставе високо и тврдо на српској земљи стоје".
Потпредседник Владе и просторног планирања Бранко Бачић је новинарима након сједнице Владе рекао да је нови закон стављен у процедуру у сабору јер досадашњи, како је рекао, "није прикладан садашњем времену".
Бачић је рекао један од разлога за доношење новог закона о гробљима чињеница да је, како је навео, "након окупације дијела РХ у Домовинском рату остао одређени број гробова на чијим су споменицима и спомен плочама уписани непримјерени називи противни уставно-правном поретку РХ".
- Стога се овим Законом предвиђа уклањање споменика који вређају верске, моралне или националне осећаје , али и величају агресорску војску у Домовинском рату и то у року од 30 дана од ступања новог закона на снагу - рекао је Бачић.
Законом се прописује да се спорнима могу сматрати само споменици подигнути након 30. маја 1990. како се не би отворио пут ширем историјском ревизионизму и даљим подјелама у друштву. Спорне надгробне споменике, наводи се, може пријавити било ко, а предвиђено је увођење повјеренстава на нивоу жупанија и она би, ако је то потребно, давала мишљење о њиховој прикладности.
Ако сам корисник гробног мјеста споменик не уклони у законском року, уклањање би се извршило путем трећих особа. Ако га власник гроба на којем се налази такав споменик не уклони, пријети му и казна од 1.000 до 5.000 евра, стоји у предложеном закону.
Први пут ће се овим законом уредити и статус меморијалних гробаља за погинуле бранитеље, којим ће у име РХ управљати Министарство хрватских бранитеља.