Након Хрватске и Србије и угоститељи у Српској траже да конобарски бакшиш уђе у фискални рачун.
Након што је Привредна комора Хрватске припремила нацрт закона по коме бакшиш треба да уђе у систем фискализације, те покренута иницијатива да се то уради и у Србији, сада и угоститељи у Српској припремају сет мјера који, између осталог, треба омогућити да фискална каса препознаје конобарски бакшиш.
Члан Управног одбора Удружење угоститеља и хотелијера Републике Српске „ХоРеЦа“ Горан Куртиновић каже да се бакшиш тренутно налази у својеврсној сивој зони за послодавце, али не и за конобаре.
- Конобар донесе госту фискални рачун од рецимо 90 КМ, а гост који плаћа картицом му каже да откуца 100 КМ. Конобар тако и уради и на крају смјене из кеша којим су плаћали други гости узме себи тих 10 КМ добијеног бакшиша и то је у реду, јер је он добио тај бакшиш - објашњава Куртиновић за CAPITAL.
Он додаје да би могао настати проблем када би потпуно престало пословање са кешом, јер у том случају конобари не би имали од чега да узму добијени бакшиш, јер би он био на рачуну послодавца.
- У том случају би се поставило питање опорезивања, односно питање на који начин би послодавац конобару исплатио бакшиш. Али дуго времена ће код нас требати да кеш оде у историју, тако да питање бакшиша тренутно код нас није акутан проблем - каже Куртиновић.
Међутим, он истиче да је потребно регулисати питање вишка пара које инспектори евентуално пронађу приликом контроле.
- Инспектори који тјерају мак на конац могу да напишу казну послодавцу уколико код конобара пронађу више пара него што је прокуцано кроз фискалну касу, а могу пронаћи више ако је конобар добио бакшиш. Због таквих ствари би на неки начин требало регулисати и озаконити питање бакшиша - објашњава Куртиновић.
Он истиче да ће послодавци тражити и да се одговорност за неиздавање фискалних рачуна са послодавца пребаци на конобаре.
- Постоје још неке ствари које би требало прецизније уредити, али видјели смо да су питање увођења бакшиша у фискални систем прво покренули у Хрватској, а потом су у Србији најавили да ће кренути у истом смјеру, али да ће сачекати њихова искуства. Ми ћемо сачекати искуства из Србије - каже Куртиновић.
Подсјећамо, Привредна комора Хрватске открила је да припрема нацрт закона по коме би бакшиш ушао у систем фискализације, јер он тренутно не постоји у хрватском законодавству па се електронски наплаћен бакшиш третира једнако као основни доходак и послодавци на њега плаћају порез.
На бакшиш морају платити ПДВ
У Србији сматрају да се фискализацијом бакшиша он до одређеног износа не би опорезовао, и тај новац би се тако користио за оно што му је и намјена – стимулација запослених.
Директор Удружење хотелијера и ресторатера Србије (ХОРЕС) Георги Генов рекао је да се сада бакшиш на рачуну, плаћеном картицом, третира као цијена услуге на коју се плаћа ПДВ и припадајући порези и доприноси на ту “услугу”, иако то није. Приједлог је, према његовим речима, да се напојница не опорезује до десет одсто износа рачуна.
- Око 90 одсто гостију сада рачун плаћа картицом и у том случају се, уколико се урачуна бакшиш у том износу, плаћа ПДВ и порези и доприноси, јер се третира као услуга, а не као напојница и част за перцепцију о добро обављеној услузи - рекао је Генов.