Индија је данас лансирала ракету како би проучавала Сунце, саопштила је свемирска агенција ове земље, након историјског успjеха са слијетањем на јужни пол Мjесеца са ровером Чандрајана-3.
У директом преносу на интернет страници Индијске организације за истраживање свемира (ИСРО), који је пратило скоро 500.000 гледалаца, и уз хиљаде окупљених у галерији за посматрање у близини мjеста лансирања, ракета је полетjела остављајући за собом траг дима и пламена док су научници аплаудирали, преноси Ројтерс.
Индија је у августу постала прва земља која је слетjела летjелицом близу јужног пола Мjесеца.
Лансирање Адитyа-Л1, прве индијске свемирске опсерваторије за проучавање Сунца, извршено је данас у 11:50 по локалном времену.
Планирано је да Адитyа, што на хинду језику значи “сунце”, стигне у области свемира на удаљености од око 1,5 милиона километара од Земље, што ће уређају омогућити непрекидан, јасан поглед на Сунце.
- Дугорочно, подаци из мисије могли би да помогну у бољем разумиjевању утицаја Сунца на климатске обрасце Земље и поријекла сунчевог вјетра, струје честица које протиче са Сунца кроз Сунчев систем - саопштили су научници из Индијске организације за свемирска истраживања (ИСРО).