Иако статистика показује да је инфлација у Републици Српској буквално сатјерана у ћошак и износи свега 1,1 одсто за ову годину, економисте забрињава константан пад извоза и броја запослених, што би могло довести до тога да први пут у својој историји идуће године имамо више пензионера него радника.
Према посљедњој рачуници статистичара, Српска је за 11 мјесеци ове године у иностранство пласирала робу у вриједности од 4,629 милијарди марака, што је за 3,6 одсто мање него у периоду јануар - новембар 2023. године.
У истом периоду увезена је роба у вриједности од 6,712 милијарди марака што је за 4,4 одсто више него у истом периоду лани.
Статистика показује да је покривеност увоза извозом у посматраном периоду износила 69 процената.
Посматрано по географским подручјима, највише робе извезено је у Хрватску и Србију, док је на домаће тржиште највише производа стигло из Србије и Италије.
- Највеће учешће у извозу остварује електрична енергија са 347 милиона марака, што износи 7,5 одсто од укупног извоза, док највеће учешће у увозу остварују нафтна уља и уља добијена од битуменозних минерала, са укупном вриједношћу од 477 милиона КМ, што износи 7,1 одсто од укупног увоза - показује статистика.
Негативан тренд настављен је и када је ријеч о запослености у индустрији у Српској па је тако број запослених у домаћој индустрији у новембру ове године мањи за 5,1 одсто у односу на исти мјесец лани.
Статистичка мјерења показују да су цијене робе и услуга које се користе за личну потрошњу у Републици Српској, у новембру ове године у просјеку биле више за 0,4 одсто у односу на мјесец раније, те за 1,1 проценат у односу на новембар прошле године. Више цијене забиљежене су у седам, а ниже у пет одјељака.
Грађанима је, према тој рачуници, у новембру највише новца требало за ресторане и хотеле, храну и безалкохолна пића, слаткише, затим алкохолна пића и дуван те за остале производе. Ниже цијене забиљежене су у области превоза, затим обуће и одјеће, намјештаја и слично.
Предсједник Подручне привредне коморе Бањалука Горан Рачић каже да сви ови показатељи одражавају трендове који су присутни већ неколико мјесеци у Српској.
- Биљежимо пад индустријске производње, пад у прерађивачкој индустрији, смањену запосленост и извоз, а инфлација је такорећи под контролом. Основни разлог је смањена потражња на западноевропском тржишту гдје пласирамо своје производе. Узроци који су довели до глобалних поремећаја, односно пада потражње на тржишту западне Европе нису отклоњени, ратни сукоби су у експанзији и можемо очекивати да овакав тренд буде настављен и у идућој години - упозорио је Рачић.
Коментаришући сва ова кретања економиста Марко Ђого за "Глас Српске" каже да упркос томе што проценат инфлације показује одређени повратак у нормалу, забрињава пад извоза и броја запослених.
- Овим темпом Српска ће идуће године, први пут од свог настанка забиљежити већи број пензионера него запослених. Српска је годинама била боља од просјека у БиХ када је ријеч о покривености увоза извозом, он је достизао чак и 80 процената па кад се на то додају и дознаке све то је показивало одређену макроекономску стабилност. У овој години биљежимо пад извоза, пад у прерађивачкој индустрији, пад броја запослених што није добро - рекао је Ђого.
БДП
- Поскупљење електричне енергије и превоза може довести до ланчаних поскупљења услуга и робе широке потрошње, усљед чега би пројекције инфлације могле бити ревидиране и навише - истакнуто је у саопштењу Централне банке БиХ.