Институт историјских наука - значајна научна база

12.11.2024. 12:09
0
ИЗВОР: srna.rs

Институт историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву прославио је Дан и крсну славу – Светог краља Милутина, а том приликом је истакнуто да се од ове установе очекује да освијетли историјске догађаје значајне за српски народ, посебно данас када сви покушавају да изврше ревизију историје, да умање жртве које је овај народ дао за Републику Српску и за цјелокупан српски род.

Директор Института Драга Мастиловић изјавио је Срни да је Институт историјских наука формиран прошле године у јулу, да већ имају својих пет издања и да су одржали два научна скупа, те да је убијеђен да ће постати главна научна база када је ријеч о Републици Српској и српском народу западно од ријеке Дрине у области историјске науке. 

- То је једини институт историјских наука формиран у Републици Српској послије Одбрамбено-отаџбинског рата. То значи да је требало 30 година да се у Српској формира историјски институт. Тема из историје, посебно историје српског народа, толика је да ће Институт сигурно наредних деценија имати пуно посла - истакао је Мастиловић.

Он је рекао да ова установа данас прославља свог небеског заступника - Светог српског краља Милутина, који је у претходном периоду био прилично запостављен, додајући да одабиром Светог краља Милутина за крсну славу Института обнављају сјећање и помен на једног од највећих српских владара.

Ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић честитао је крсну славу запосленима на Институту, за који је рекао да је најмлађа и, можда, најважнија чланица у оквиру Универзитета која је за кратко вријеме направила фасцинантне резултате.

Он је додао да Институт постоји годину и по дана, те да на његове резултате треба да буде поносан и цијели српски народ.

- Институт се бави историјом, истином. То се и очекује од Института историјских наука, да освијетли све историјске догађаје у вези са српским народом, имајући у виду да у данашњем времену постоје покушаји ревизије историје, умањивања жртве коју је тај народ поднио и за Републику Српску, и за цјелокупан српски род - изјавио је Кулић Срни.

У оквиру обиљежавања Дана и крсне славе Института, у суботу, 16. новембра, биће отворен научни скуп "Изазови савремене историографије: методолошки проблеми, ревизионизам, фалсификати и митови".

Отварање скупа планирано је у 10.00 часова у Цековића кући на Палама.  

Коментари 0
Повезане вијести
Представници Црвеног крста Српске размијенили искуства са делегацијом Црвеног крста Косова и Метохије Представници Црвеног крста Српске размијенили искуства са делегацијом Црвеног крста Косова...
У Црвеном крсту Републике Српске на Палама пријем за делегацију са Косова и Метохије У Црвеном крсту Републике Српске на Палама пријем за делегацију са Косова и Метохије
Промоција документарног филма „Исход“ у сриједу у Културном центру Источно Ново Сарајево Промоција документарног филма „Исход“ у сриједу у Културном центру Источно Ново Сарајево
Најчитаније
  • Синдикат из РС објавио износ плате: Ево колико зарађује докторица са 37 година радног стажа
    14h 21m
    1
  • Љепота другог и другачијег: Свјетски дан особа са Даун синдромом
    13h 57m
    0
  • Сутра су Младенци
    17h 0m
    0
  • Од данас на снази одлука о ограничењу марже
    16h 46m
    0
  • Егзодус сарајевских Срба мора бити научно сагледан и не смије бити заборављен
    15h 1m
    1