Источна Илиџа: Више корисника додатака за помоћ и његу другог лица

08.01.2020. 11:21
1
ИЗВОР: Srna

Број корисника додатка за помоћ и његу другог лица у Источној Илиџи је у константном порасту и тренутно је на евиденцији Центра за социјални рад у овој општини 296 корисника, док их је у 2018. години било 286, изјавила је Срни директор Центра Боса Калинић.

Она је навела да је лани било 68 корисника додатка на дјецу, што је у односу на 2018. годину, када их је било 134, знатно смањење до којег је дошло због измјена у Закону о дјечијој заштити.

Калинићева је појаснила да су промијењени услови за остваривање овог права.

-Велико оптерећење за центре је породично-правна заштита, будући да се само у Републици Српској центри баве уређењем односа родитеља и дјеце послије развода, док је у земљама у окружењу то у надлежности судова. Ова проблематика је изузетно сложена и деликатна, а центри немају одговарајуће механизме да би предмете рјешавали ефикасно- указала је Калинићева.

Она је навела да је обим послова центра у сталном порасту.

-Нажалост, у 2019. години имали смо 18 пријава породичног насиља и пет пријава вршњачког насиља, а сигурно је да је тај број и већи. Иако школе и центри раде на превенцији насиља, заиста имамо разлога за забринутост и да анализирамо због чега смо све агресивнији- истакла је Калинићева.

Калинићева је напоменула да је од 1. јула 2018. године почела исплата накнаде за личну инвалиднину, што је измјенама и допунама Закона о социјалној заштити од 1. јануара ове године прерасло у право на личну инвалиднину.

-Поменуто право могу остварити лица код којих су обољења наступила у развојном периоду, а степен тјелесног оштећења утврђен од 70 до 100 одсто. Лична инвалиднина, у износу од 100 КМ мјесечно, исплаћује се путем Центра, о трошку ресорног министарства- појаснила је Калинићева.

Калинићева је истакла да Центар, како би могао да адекватно одговори потребама грађана, сарађује са владиним и невладиним сектором, а изузетно квалитетну сарадњу има са СОС дјечијим селом Сарајево, као и са удружењем "Нарко - не".

-Пројекат `Јачања породица` има за циљ превенцију одвајања дјеце од њихове породице поријекла, али и побољшање квалитета живота и поштовање дјечијих права у породицама које су, према Породичном закону и СОС кључним документима, препознате као ризичне- рекла је Калинићева.

Она је навела да су поменутим породицама омогућени бројни бесплатни садржаји, као што су курсеви рачунара и страних језика, инструкције из наставних предмета за које се укаже потреба, курсеви шивења - уз донацију материјала и шиваће машине, донације одјеће, обуће, лијекова, хигијенских препарата, хране, намјештаја, сјемена за сјетву поврћа и слично.

-Породице су активно укључене у овај пројекат до пунољетства дјеце, а послије су у програму праћења- рекла је Калинићева.

Калинићева је подсјетила да је Центар, у сарадњи са општином Источна Илиџа, Средњошколским центром "Источна Илиџа" и донаторима, подијелио 175 празничних пакетића дјеци која су корисници додатка на дјецу, као и дјеци из социјално угрожених породица. 

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Мерц 08.01.2020. 13:48
    ЧЕСТИТАМО. НАЈ БОЉЕ РУКОВОДСТВО ОД ОСНИВАЊА ЦЕНТРА. АЛИ ПО СТАРОМ НАШЕМ ОБИЧАЈУ ГРЕБА ИХ МИЈЕЊАТИ ЈЕР РАДЕ ДОБРО А ШТО ЈЕ ДОБРО ТРЕБА УНИШТИТИ
Повезане вијести
Марш одбране „Војковићи – Илињача“ 21. јула Марш одбране „Војковићи – Илињача“ 21. јула
Сутра слава СДС-а у Источној Илиџи Сутра слава СДС-а у Источној Илиџи
Основац Максим Лучић из Источне Илиџе математички геније Основац Максим Лучић из Источне Илиџе математички геније
Најчитаније
  • Измирена дуговања радницима Болнице "Србија" за порезе и доприносе 2011-2019. године
    11h 52m
    7
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске 19. јула у Биљешеву код Какња
    13h 51m
    0
  • Рембрант - /не/схваћени геније
    13h 49m
    0
  • Колико су пензије у ФБиХ веће него у Српској?
    14h 40m
    4
  • Пилећи ражњићи са поврћем
    14h 17m
    1