Broj korisnika dodatka za pomoć i njegu drugog lica u Istočnoj Ilidži je u konstantnom porastu i trenutno je na evidenciji Centra za socijalni rad u ovoj opštini 296 korisnika, dok ih je u 2018. godini bilo 286, izjavila je Srni direktor Centra Bosa Kalinić.
Ona je navela da je lani bilo 68 korisnika dodatka na djecu, što je u odnosu na 2018. godinu, kada ih je bilo 134, znatno smanjenje do kojeg je došlo zbog izmjena u Zakonu o dječijoj zaštiti.
Kalinićeva je pojasnila da su promijenjeni uslovi za ostvarivanje ovog prava.
-Veliko opterećenje za centre je porodično-pravna zaštita, budući da se samo u Republici Srpskoj centri bave uređenjem odnosa roditelja i djece poslije razvoda, dok je u zemljama u okruženju to u nadležnosti sudova. Ova problematika je izuzetno složena i delikatna, a centri nemaju odgovarajuće mehanizme da bi predmete rješavali efikasno- ukazala je Kalinićeva.
Ona je navela da je obim poslova centra u stalnom porastu.
-Nažalost, u 2019. godini imali smo 18 prijava porodičnog nasilja i pet prijava vršnjačkog nasilja, a sigurno je da je taj broj i veći. Iako škole i centri rade na prevenciji nasilja, zaista imamo razloga za zabrinutost i da analiziramo zbog čega smo sve agresivniji- istakla je Kalinićeva.
Kalinićeva je napomenula da je od 1. jula 2018. godine počela isplata naknade za ličnu invalidninu, što je izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti od 1. januara ove godine preraslo u pravo na ličnu invalidninu.
-Pomenuto pravo mogu ostvariti lica kod kojih su oboljenja nastupila u razvojnom periodu, a stepen tjelesnog oštećenja utvrđen od 70 do 100 odsto. Lična invalidnina, u iznosu od 100 KM mjesečno, isplaćuje se putem Centra, o trošku resornog ministarstva- pojasnila je Kalinićeva.
Kalinićeva je istakla da Centar, kako bi mogao da adekvatno odgovori potrebama građana, sarađuje sa vladinim i nevladinim sektorom, a izuzetno kvalitetnu saradnju ima sa SOS dječijim selom Sarajevo, kao i sa udruženjem "Narko - ne".
-Projekat `Jačanja porodica` ima za cilj prevenciju odvajanja djece od njihove porodice porijekla, ali i poboljšanje kvaliteta života i poštovanje dječijih prava u porodicama koje su, prema Porodičnom zakonu i SOS ključnim dokumentima, prepoznate kao rizične- rekla je Kalinićeva.
Ona je navela da su pomenutim porodicama omogućeni brojni besplatni sadržaji, kao što su kursevi računara i stranih jezika, instrukcije iz nastavnih predmeta za koje se ukaže potreba, kursevi šivenja - uz donaciju materijala i šivaće mašine, donacije odjeće, obuće, lijekova, higijenskih preparata, hrane, namještaja, sjemena za sjetvu povrća i slično.
-Porodice su aktivno uključene u ovaj projekat do punoljetstva djece, a poslije su u programu praćenja- rekla je Kalinićeva.
Kalinićeva je podsjetila da je Centar, u saradnji sa opštinom Istočna Ilidža, Srednjoškolskim centrom "Istočna Ilidža" i donatorima, podijelio 175 prazničnih paketića djeci koja su korisnici dodatka na djecu, kao i djeci iz socijalno ugroženih porodica.