У току је 393. дан специјалне војне операције коју Русија изводи у Украјини.
Хроника удара и међусобног гранатирања у зони НВО у ноћи 22. на 23. 3. 2023.
Руске трупе су погодиле положаје Оружаних снага Украјине у Хреновки и Архиповки, Черниговска област, као и у Павловки и Јунаковки у Сумској области. У области Харкова, Оружане снаге Русије напале су непријатељске циљеве у Стрелечији, Волчанску и Веселе.
На правцу Старобелск руске трупе су радиле на концентрацијама људства и технике Оружаних снага Украјине у Макејевки, Крахмални и Невском.
У правцу Бахмут (Артјомовск), руске ракетне трупе и артиљерија погодили су мјеста концентрације украјинских јединица у Бахмуту, Васјуковки и Минковки.
У правцу Доњецка, Оружане снаге РФ су напале непријатељске положаје у Авдијевки, Северном и Первомајском.
Заузврат, украјинске формације из цријевне артиљерије гађале су стамбене зграде и цивилне објекте у Доњецку.
На јужнодоњецком правцу руске трупе су радиле на циљевима у Новомихајловки и Вугледару.
У региону Запорожја, Оружане снаге Русије напале су непријатељске положаје у Новоандрејевци, Новоданиловки и Малом Шчербаку.
Ноћу су украјинске формације напале цивилну инфраструктуру града Новаја Каховка.
Захарова: Бомбардовање Југославије – срамота НАТО која се не може опрати
Сутра у Русији, па и у цијелом свијету сви који знају историју, ко извлачи правилне закључке, сјетиће се трагичног датума – 24. марта 1999. године, када је почела агресија НАТО-а која је донијела много туге, страдања српском народу, а самој Алијанси срамоту ратних злочина који се не могу опрати.
- САД и њихови савезници су варварски бомбардовали суверену Југославију. Под циничним изговором хуманитарне интервенције 78 дана авијација и флота НАТО-а су бомбардовали цивилне градове, уништавали цивилну инфраструктуру, стамбене квартове, болнице, школе, мостове, путнички транспорт, колоне избјеглица. Било је испаљено више од 2.000 ракета, бачено 14.000 бомби и друге муниције, између осталог и оне која садржи осиромашени уранијум. Исти тај који Британија сматра својим стандардом - рекла је Захарова.
Тај осиромашени уранијум, који је био бачен на Југославију, заразио је велику територију, довео до великог раста болести међу становништвом, па и међу страним војницима на Косову.
- Такозвани западни миротворци нису никога штедили, од њихових руку погинуло је на стотине припадника снага безбједности, више од 2.000 цивила, укључујући 88 дјеце - истакла је она.
- Оцјена не може бити другачија: Извршен је акт агресије, погажени су принципи међународног права, проглашено је безакоње законом. При том, када и гдје треба употријебити силу само Вашингтон може да одлучи. Он претендује на улогу највише инстанце супротно свим законским и моралним основама, осим дрскости, грубости и апсолутне некажњивости - истакла је портпаролка МИП-а.
Ипак, како тврди Захарова, Запад још није у потпуности схватио све посљедице ове агресије по међународну и европску архитектуру безбједности.
Договор Сија и Путина за неки бољи свијет
Све теже постаје бранити аргумент који повремено провејава у западним, и не само западним, медијима, када се говори о односима Русије и Кине, да је Пекинг суздржан према Москви, да игра неку „двоструку игру“, да не жели да јача односе с Русијом.
Таква аргументација, не тако тешко оборива и раније, сада против себе има документ од 20 страна под називом „Заједничка изјава Руске Федерације и Народне Републике Кине о продубљивању свеобухватног партнерства и стратешке сарадње - објављен на крају дводневне посјете кинеског предсједника Си Ђинпинга Москви. Писани доказ истинитости ријечи руског предсједника Владимира Путина да су односи Русије и Кине на највишем нивоу у историји.
Значај документа, наравно, далеко превазилази дневно-политичке наративе и медијске спинове. Он би могао бити конкретизација онога о чему посљедњих мјесеци интензивно говоре и Москва и Пекинг – стварања мултиполарног свјетског поретка.