Једна од најљепших књига свијета у Народном музеју Србије

08.11.2024. 15:09
0
ИЗВОР: sputnikportal.rs

Мирослављево јеванђеље изложено је у Народном музеју Србије у Београду, а овога пута посјетиоци ће моћи да виде страницу 71 и 72, једне од најљепших књига свијета.

Ово је трећи пут ове године да је Мирослављево јеванђеље изложено у Народном музеју, изјавила је за Спутњик кустос Марија Јовичић из Народног музеја.

- Мирослављево јеванђеље отворено је за публику у петак и суботу, 8. и 9. новембра. У петак од 10 до 18 часова, а у суботу од 12 до 20 часова - казала је Марија Јовичић.

Кустос је најавила да ће публика имати прилику поново да види Мирослављево јеванђеље 12. и 14. децембра.

- Овога пута Мирослављево јеванђеље је отворено на страницама 71 и 72. Јеванђеље се увек излаже на различитим страницама, тако да када посетиоци дођу да га виде они сваки пут виде нешто ново - објашњава Јовичићева.

Она је додала да је интересовање за Мирослављево јеванђеље увијек велико и због њега увијек има више посјетилаца него обично. Народни музеј Србије се увијек труди да Мирослављево јеванђеље излаже викендом или барем током једног дана викенда, како би сви имали прилику да га виде.

Посјетиоци музеја имају прилику и да скину кју-ар код за Мирослављево јеванђеље и да сазнају основне информације о њему. Такође, посјетиоци могу да узму каталог изложбе у посебној комори у којој је изложено Мирослављево јеванђеље и да се преко њега информишу о Мирослављевом јеванђељу, истакла је кустос Марија Јовичић.

Мирослављево јеванђеље

Мирослављево јеванђеље је богослужбена књига јеванђелистар, која садржи изборне дијелове из јеванђеља по Марку, Матеју, Луки и Јовану. У њему су текстови Новог завјета прилагођени потребама литургије.

Ради се о вјероватно најстаријем сачуваном српскословенском ћириличном рукопису. Настао је током посљедње двије деценије 12. вијека.

Написано је за хумског кнеза Мирослава, брата великог жупана Стефана Немање.

Има око 300 украсних иницијала и минијатура. Због њихове љепоте сматра се да је Мирослављево јеванђеље једна од најљепших рукописних књига свијета. Има 181 лист, односно 362 стране. Први лист почиње текстом Светог јеванђеља по Јовану.

За писање Мирослављевог јеванђеља и његово украшавање минијатурама, иницијалима и орнаментима били су задужени дијак Глигорије и један или више његових сарадника.

Коментари 0
Повезане вијести
Економски факултет угостио ученике ОШ „Србија“ и представио им факсимил Мирослављевог јеванђеља Економски факултет угостио ученике ОШ „Србија“ и представио им факсимил Мирослављевог јева...
Пале: Отворена изложба најбоље израђеног факсимила Мирослављевог јеванђеља Пале: Отворена изложба најбоље израђеног факсимила Мирослављевог јеванђеља
Пале: Вечерас отварање изложбе о Мирослављевом јеванђељу Пале: Вечерас отварање изложбе о Мирослављевом јеванђељу
Најчитаније
  • Сјећање на Драгана Драговића
    20h 44m
    0
  • Могу ли женска дјеца наслиједити крсну славу?
    15h 49m
    19
  • Милош и Марија Димић: Јављање Богородице у Ђунису
    20h 28m
    0
  • „Почех да чезнем за Београдом“
    15h 44m
    0
  • Велика акција СИПА-е: Ухапшена четири службеника УИО
    20h 16m
    0