Miroslavljevo jevanđelje izloženo je u Narodnom muzeju Srbije u Beogradu, a ovoga puta posjetioci će moći da vide stranicu 71 i 72, jedne od najljepših knjiga svijeta.
Ovo je treći put ove godine da je Miroslavljevo jevanđelje izloženo u Narodnom muzeju, izjavila je za Sputnjik kustos Marija Jovičić iz Narodnog muzeja.
- Miroslavljevo jevanđelje otvoreno je za publiku u petak i subotu, 8. i 9. novembra. U petak od 10 do 18 časova, a u subotu od 12 do 20 časova - kazala je Marija Jovičić.
Kustos je najavila da će publika imati priliku ponovo da vidi Miroslavljevo jevanđelje 12. i 14. decembra.
- Ovoga puta Miroslavljevo jevanđelje je otvoreno na stranicama 71 i 72. Jevanđelje se uvek izlaže na različitim stranicama, tako da kada posetioci dođu da ga vide oni svaki put vide nešto novo - objašnjava Jovičićeva.
Ona je dodala da je interesovanje za Miroslavljevo jevanđelje uvijek veliko i zbog njega uvijek ima više posjetilaca nego obično. Narodni muzej Srbije se uvijek trudi da Miroslavljevo jevanđelje izlaže vikendom ili barem tokom jednog dana vikenda, kako bi svi imali priliku da ga vide.
Posjetioci muzeja imaju priliku i da skinu kju-ar kod za Miroslavljevo jevanđelje i da saznaju osnovne informacije o njemu. Takođe, posjetioci mogu da uzmu katalog izložbe u posebnoj komori u kojoj je izloženo Miroslavljevo jevanđelje i da se preko njega informišu o Miroslavljevom jevanđelju, istakla je kustos Marija Jovičić.
Miroslavljevo jevanđelje
Miroslavljevo jevanđelje je bogoslužbena knjiga jevanđelistar, koja sadrži izborne dijelove iz jevanđelja po Marku, Mateju, Luki i Jovanu. U njemu su tekstovi Novog zavjeta prilagođeni potrebama liturgije.
Napisano je za humskog kneza Miroslava, brata velikog župana Stefana Nemanje.
Ima oko 300 ukrasnih inicijala i minijatura. Zbog njihove ljepote smatra se da je Miroslavljevo jevanđelje jedna od najljepših rukopisnih knjiga svijeta. Ima 181 list, odnosno 362 strane. Prvi list počinje tekstom Svetog jevanđelja po Jovanu.
Za pisanje Miroslavljevog jevanđelja i njegovo ukrašavanje minijaturama, inicijalima i ornamentima bili su zaduženi dijak Gligorije i jedan ili više njegovih saradnika.